Karşılaştırmalı hukukta Cumhurbaşkanlığı kararnamesi
- Tez No: 531291
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN MURAT IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Türkiye'de anayasal organlar arasındaki ilişkiler ve dengeler ile hükümet sistemi konuları sürekli tartışma konusu olan konulardan olmuştur. Bu tartışmalarda 2017 Anayasa değişiklikleri ile yeni bir boyuta geçilmiştir. 2017 Anayasa değişiklikleri ile sadece hükümet sistemine ilişkin değişiklikler yer almamakta, aynı zamanda yürütme organının düzenleyici işlem yapma yetkisine ilişkin düzenlemelere de yer verilmektedir. Bu düzenlemelerden biri de, içeriği itibariyle anayasa hukukumuz açısından yeni bir kavram olan Cumhurbaşkanlığı kararnamesidir. Bu çalışmada amaçlanan, Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin, dünyadaki farklı hükümet sistemlerinde yürütme organının sahip olduğu benzer nitelikteki düzenleme yetkisi ile karşılaştırılmasıdır. Bu amaçla ilk olarak hükümet sistemleri ile kuvvetler ayrılığı kavramlarına değinilecektir. Ardından ABD ve Arjantin başkanlık hükümeti sistemleri ile Fransa yarı başkanlık sisteminde yürütme organlarının benzer düzenleme yetkilerinin olup olmadığı, varsa bunların sınırları ve anayasal organlar arası ilişkilere etkisi irdelenecek ve buna ilişkin değerlendirme yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Relations and balances between constitutional branches with govenment systems have always been the issues which are the subject of continuous debate, have been one of. With the constitutional amendments of 2017, ongoing debates formed a new dimension. The constitutional amendments of 2017 does not have only some changes about government system, but also some regulations that give executive branch to make regulatory processes. One of these regulations is presidential decree, which is a new term on our constitutional law by meaning. The aim of this study is to compare presidential decree with some other forms of power to make regulatory processes in different government systems. For this purpose, government systems and seperation of powers will be discussed first. After that, presidential systems in the USA and Argentina and semi presidential in France system will be examined to see whether there is a power to make reguatory process or not, and if there is, what is the limit and impacts on other constitutional branches. At the end, difference between those will be discussed.