Türk vergi sisteminde takdir komisyonlarının rolü ve önemi
The role and importance of the appreciation commissions in Turkish tax
- Tez No: 531353
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KILDİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Vergi , kamu harcamalarının karşılaştırılması ve gelir dağılımında adaletin sağlanması açısından oldukça önemlidir. Verginin tarh edilmesi, tahsilatının gerçekleştirilmesi devletin görevlendirdiği vergi idareleri tarafından yürütülmektedir.Söz konusu süreç içerisinde vergi idareleri ile mükellefler arasında özellikle vergi matrahının belirlenmesiyle alakalı olarak uyuşmazlıklar ortaya çıkabilmektedir.Bu açıdan takdir komisyonları vergi incelemesinin yapılması, vergi matrahının belirlenmesi açısından oldukça önemli bir görev üstlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Tax is very important in terms of meeting public expenditure and ensuring justice in the distribution of ıncome.The assessment and collection of the tax is carried out by tax administtations appointed by the state.Disputes can arrise between tax administrations and taxpayers in the mentioned period, especially in relation to determination of tax base .İn this respect, the tax inspection of the tax commissions is a very important taks in determinig the tax base.