Preeklampsili hastanın bakımının yönetiminde simülasyona dayalı eğitim yönteminin kullanımının hemşirelik öğrencilerinin memnuniyet ve anksiyete düzeyleri üzerine etkisinin incelenmesi
Examination of the effect of satisfaction and anxiety levels of nursing students of using simulation based training method in the management of preeclampsia patient care
- Tez No: 531378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ÜNSAL ATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Preeklampsili Hastanın Bakımının Yönetiminde Simülasyona Dayalı Eğitim Yönteminin Kullanımının Hemşirelik Öğrencilerinin Memnuniyet ve Anksiyete Düzeyleri Üzerine Etkisinin İncelenmesi Amaç: Araştırma, preeklampsili hastanın bakımının yönetiminde simülasyona dayalı eğitim yönteminin kullanımının hemşirelik öğrencilerinin memnuniyet ve anksiyete düzeyleri üzerine etkisinin incelenmesi amacı ile ön test-son test kontrol gruplu, yarı deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Yöntem: Araştırma, Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesinde 2017-2018 eğitim-öğretim yılı güz döneminde üçüncü sınıfta okuyan 102 hemşirelik öğrencisi ile yapılmıştır. Araştırma, girişim ve kontrol grubu olmak üzere iki grup üzerinden tasarlanmıştır. Araştırmada; girişim grubuna simülasyona dayalı eğitim yöntemi, kontrol grubuna ise vaka çalışması eğitim yöntemi uygulaması yapılmıştır. Çalışmada girişim grubuna uygulanan simülasyona dayalı eğitim uygulaması Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi bünyesinde araştırmacı tarafından oluşturulan simülasyon laboratuvarında, kontrol grubuna uygulanan vaka çalışması ise sınıf ortamında yapılmıştır. Öğrenciler gruplara ayrılırken basit rastgele örnekleme tekniğine göre gruplara ayrılmıştır. Girişim ve kontrol grubundaki öğrencilerin yaş, cinsiyet ve başarı ortalaması eşleştirmesi yapılarak (p>0.05) gruplar arasında homojen dağılım sağlanmıştır. Araştırma verileri toplanırken Demografik Veri Toplama Formu, Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri, Eğitim Yöntemlerinden Memnuniyet Anketi, Eğitim Uygulamasını Değerlendirme Formu ve Simülasyon Tasarım Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlardan frekans, yüzde, ortalama, standart sapma analizleri uygulanmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu olmadığı için niceliksel verilerin gruplar arası karşılaştırmalarında Mann Whitney U testi kullanılırken, uygulama öncesi ve sonrası verilerin değerlendirmesinde ise Wilcoxon İşaretli Sıra Testi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada yer alan öğrencilerin %80.4'ü kadındır, %57.8'i 21 yaş aralığındadır. Hemşirelik mesleğini seçme nedenlerine bakıldığında öğrencilerin %58.8'i iş bulma olanağının fazla olduğu için seçtiği görülmüştür. Öğrencilerin %50'si hemşirelik bölümünde okumaktan kısmen memnundur. Araştırmaya alınan öğrencilerin %69.6'sı kendilerini başarısız olarak görmektedir. Araştırma sonuçlarına göre simülasyon eğitim yönteminin uygulandığı girişim grubunun eğitim yöntemlerinden memnuniyet anketi puan ortalaması istatistiksel olarak anlamlı derecede kontrol grubundan yüksek olarak saptanmıştır (p=0.000
Özet (Çeviri)
Examination of the Effect of Satisfaction and Anxiety Levels of Nursing Students of Using Simulation Based Training Method in the Management of Preeclampsia Patient Care Aim: The research was conducted as a pre-test post-test semi-experimental study with a control group, with the aim of examining the effect on satisfaction and anxiety levels in nursing students using a simulation-based method of training in the management of the care of pre-eclampsia patients. Method: The research was conducted with 102 nursing students in their third year of study at Ege University Nursing Faculty in the autumn semester of the academic year 2017-2018. The study was planned with two groups, an intervention group and a control group. With the intervention group, the simulation-based teaching method was applied in a simulation laboratory set up by the researcher under the aegis of Ege University Nursing Faculty, while the control group were taught using case studies in a classroom environment. In assigning students to the groups, a simple randomization method was applied. Students in the two groups were matched for age, gender and grade averages (p>0.05), and a homogeneous distribution was achieved between the groups. In collecting research data, a demographic data collection form, the State-Trait Anxiety Inventory, a questionnaire on satisfaction with education methods, a training application evaluation form, and a simulation design scale were used. In the evaluation of data, the descriptive statistical methods of frequency, percentage, mean, and standard deviation analysis were used. Because the data did not conform to standard distribution, the Mann Whitney U test was used in comparing quantitative data between the groups, and the Wilcoxon Signed Ranks Test was used to evaluate the data from before and after the intervention. Findings: It was found that 80.4% of the students participating in the study were female, and 57.8% were in the 21-year age range. With regard to their reasons for choosing the nursing profession, 58.8% had chosen it because it gave a better chance of finding a job. Half (50%) of the students were partially satisfied with studying in the nursing department, while 69.6% of the students participating in the study saw themselves as unsuccessful. According to the results of the study, it was found that the mean questionnaire scores on satisfaction with training methods of students in the intervention group to whom the simulation training method had been applied were statistically significantly higher than those of the control group (p=0.000