Beyin tümörlerinin görüntü işleme teknikleri kullanılarak bilgisayar destekli tespiti
Computer aided detection of brain tumors using image processing techniques
- Tez No: 531612
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN GÖRGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kanser, son zamanlarda geniş bir çevrede görülebilen ve ölümlere yol açabilen ciddi bir hastalıktır. Bu hastalığın en çok görüldüğü yerlerden birisi de beyindir. Beyinde bulunan tümörün doğru tedavisinde erken teşhis ve hekimin tümörün yerini doğru tespiti çok büyük önem taşımaktadır. Tümörün doğru tespiti aşaması çok karmaşık bir süreç haline gelebilir. Genellikle doktor ya da radyologlar bu konuda doğru tespitleri yapabiliyor olsalar da hataları en aza indirebilmek için çalışmalar yapılmakta ve yeni yöntemler araştırılmaktadır. Bu yüzden de bu alanda çalışan insanların bilgisayar destekli sistemlerin yardımını almaları gerekmektedir. Bu tez çalışmasında, MR görüntüleri veri olarak kullanarak, radyologların karar verme aşamalarında yardımcı olabilecek, beyin tümörlerinin tespitini başarılı bir şekilde yapan bilgisayar destekli bir yaklaşım önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is a serious disease that can be seen in a wide range of environment and can lead to death. One of the most seen places is the brain. Early diagnosis of the tumor in the brain and the correct diagnosis of the tumor is very important. Accurate detection of the tumor can become a very complex process. Generally, doctors or radiologists are able to make accurate determinations on this issue, but studies are being done to minimize errors and new methods are being investigated. Therefore, people working in this area should get the help of computer aided systems. In this thesis, using MRI images as a data, a computer aided approach was proposed which could be helpful in the decision-making process of radiologists and to successfully detect brain tumors.