İptal kararlarının hukuki etki ve sonuçları
The impacts and consequences of annulment decisions
- Tez No: 531636
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYHAN TEKİNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu incelemede idari işlemler hakkında idari yargı mercileri tarafından tesis edilen iptal kararlarının etki ve sonuçlarının araştırması amaçlanmıştır. Bu amaçla öncelikle idari işlemlerin, işlemi tesis eden idarelerce ortadan kaldırılması başlığına yer verilmiştir. Bu başlık altında değinilen kavram ve sonuçların idari işlemin yargı kararı ile sona ermesinin incelendiği ikinci başlığa rehberlik etmesi hedeflenmiştir. İkinci başlık altında, idari işlem hakkında tesis edilen yargı kararının öncelikle işlemin icrasına etkisi, iptal kararının geçmişe etkili bir şekilde sonuç doğurması ve geçmişe etkililik ilkesindeki esnemelere yargı kararları ve doktrin görüşleri kapsamında yer verilmiştir. Bununla birlikte idari işlemin iptalinin etkisinin davanın tarafları ve üçüncü kişiler nezdinde doğurduğu sonuç, düzenleyici işlemelerin iptalinin birel işlemler üzerindeki etkisi ve nihayetinde bu başlıktaki istisnalar da çalışmanın bütünlüğü içinde yerini almıştır. Diğer yandan yürütmenin durdurulması kavramına ve sonuçlarına da bu başlıkta yer verilerek, yürütmenin durdurulmasının iptal kararı hükmünde olduğu önermesine ilişkin yaklaşımlar incelenmiştir. Ülkemizde idari yargı kapsamında en çok tartışılan konulardan birinin de yargı kararlarının uygulanması olduğu dikkate alındığından, uygulamada karşılaşılan sorunların da değerlendirilmesi amaçlanmış, iptal kararlarının sonuçları ile birlikte yerine getirilmesi ve yerine getirilmesi“imkânsız”olan yargı kararları kavramlarına ilişkin yaklaşımların da değerlendirilmesiyle Türk Hukukuna küçük de olsa bir katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is researching the impacts and consequences of decisions issued by the administrative courts, on annulment of administrative transactions. For this purpose, revocation of the administrative transactions by the administrative authorities that made the transaction is explained in first section. It's aimed that the concepts and consequences mentioned hereunder guides the second section where the annulment of the administrative transactions through court decisions is analyzed. In second section, at first, the impact of court decisions on execution of administrative transactions, retroactive results of annulment decisions and relaxation on retroactivity principle are clarified within the frame of judicial practice and doctrine. In addition to that, result of annulment of administrative transactions through court decisions, on the parties of the lawsuit and third parties, impact of annulment of regulatory transactions on individual transactions and finally the exceptions hereunder are explained collectively. On the other hand, the concept of“stay order decision”and its conclusions are examined along with the theories stating that the stay order decisions had the force of annulment decisions. As it's taken into consideration that one of the most debated subjects in our country is implementation of judicial decisions, it's aimed that the disputes endeavored in practice are also evaluated. It's aimed herewith to make a minor contribution to Turkish Law through an evaluation on implementation of annulment decisions with their consequences and the theories on inexecutable annulment decisions.