Suç korkusunun toplum ve birey davranışları üzerindeki etkileri: Bursa örneği
The effects of the prevention of the crime on the community and the individual behavior: Bursa sample
  1. Tez No: 531652
  2. Yazar: BAYRAM VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ TÜFEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Suç korkusu özellikle 1960 yılından sonra gündeme gelmeye başlamış popüler olan konulardan biridir. Suç korkusu üzerine yapılan araştırmaların çoğunluğu Amerika ve Avrupa ülkelerinde gerçekleştirilmiştir. Ülkemizde ise suç korkusu üzerine yapılan çalışmalar son yıllarda artmaya başlamıştır. Suç korkusuna yönelik yapılan çalışmalarda ilk başlarda suç korkusu bireysel bir sorun olarak değerlendirilmiş ancak bu sorunun sonuçlarının tüm toplumu etkileyen ve giderek büyüyen sosyal sorun halini aldığı fark edilmiştir. Suç korkusu kavramı üzerinde çok çeşitli tanımlamalara yer verilmiş olsa da üzerinde en çok uzlaşılan tanıma göre suç korkusu,“bir suça ya da kişinin suç ile ilişkilendirdiği sembollere karşı geliştirdiği bir duygusal korku veya endişe reaksiyonudur.”(Ferraro, 1995, s. 23). Kısaca suç korkusu bireylerin herhangi bir suçtan zarar görmekten korkmalarıdır. Bu çalışmada suç korkusunun kavramsal tanımlamaları, kentleşme ve suç korkusu arasındaki ilişki ve suç korkusunun toplum ve birey davranışları üzerindeki etkileri irdelenilerek, Bursa ilinde 2701 kişi ile yüz yüze görüşme yöntemi uygulanarak gerçekleştirilen anket çalışması sonucu elde edilen veriler Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 22,0 istatistiksel veri analizi programı kullanılarak analize tabi tutulmuştur. Elde edilen veriler üzerinden gerçekleştirilen analizlerin sonuçları, literatürde var olan suç korkusuna yönelik yaygın düşünce ile örtüşmekte olduğu görülmektedir. İnsanların bir kısmı herhangi bir suça maruz kalmasalar bile suç mağduru olma korkusu ile çeşitli sosyal aktivitelerden kendisini sınırlandırma yolunu seçmektedir. Toplumda var olan ve suçun kendisinden daha yüksek oranda olduğu bilinen suç korkusunun azaltılmasına yönelik öneriler sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The fear of crime is one of the popular subjects that started to be on the agenda especially after 1960. Most of the research on the fear of crime was carried out in the US and European countries. In our country, studies on the fear of crime started to increase in recent years. The fear of crime was initially considered as an individual problem in the studies conducted for fear of crime, but it was realized that the results of this problem became a growing social problem affecting the whole society. Although there is a wide variety of definitions on the concept of fear of crime, the most commonly agreed definition of fear of crime is en a reaction of emotional fear or concern that a person or a person develops against symbols associated with crime ol (Ferraro, 1995, p. 23). In short, the fear of crime is that individuals are afraid of being harmed by any crime. In this study, the conceptual definitions of fear of crime, the relationship between urbanization and fear of crime and the effects of fear of crime on society and individual behaviors are examined. Were analyzed by using statistical data analysis program. The results of the analyzes on the data obtained seem to coincide with the common belief in the fear of crime in the literature. Some people choose to limit themselves to various social activities with the fear of being a victim of crime, even if they are not subjected to any crime. Suggestions have been made to reduce the fear of crime in the community, which is known to be higher than the crime itself.