Somut işlemler dönemindeki çocukların ahlaki yargılamalarında irade algısı
Perceptions of autonomy in moral judgements by concrete operational stage children
- Tez No: 532126
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN BOZANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ahlak felsefesinin konusu kapsamında yer alan ahlaki yargılar ve özgür irade ile ahlaki eylem, yargıda bulunma görüşünden yola çıkarak bu araştırmada Jean Piaget' nin somut işlemler döneminde (7-11 yaş arası) yer alan çocukların ahlaki yargılarının gelişimini ve değişimini incelemek ve yargıda bulunurken irade algılarını belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma iki şekilde yürütülmüştür. İlk aşamada çocuklarla birebir görüşme yani mülakat yöntemi, ikinci aşamada anketle veri toplama yöntemi kullanılmıştır. Mülakat yöntemi, Kırıkkale il merkezinde ve ilçelerinde bulunan tesadüfi örneklem metoduyla seçilen ilkokulların birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıflarına, orta okulların ise beşinci ve altıncı sınıflarına devam eden 7-11 yaş arasındaki 150 çocuğa, anket ise 200 çocuğa uygulanmıştır. Mülakat verileri, kişisel bilgi formu ve çocukların herhangi bir problem durumunda ulaşacakları ahlaki yargıyı belirlemek için Piaget'nin geliştirdiği öykü ve problem durumları kullanılarak elde edilmiştir. Anket ise kişisel bilgi formunun yanı sıra mülakat sonuçlarından çıkan cevaplar doğrultusunda hazırlanmış, seçenekler oluşturulmuştur. Bulgulara göre, kardeş sayısı, cinsiyet değişkenleri ile ahlaki yargılar arasında önemli bir ilişki bulunmazken, yaş değişkeni ile çocukların ahlaki yargıları arasında önemli bir ilişki olduğu ve Jean Piaget'nin ahlaki yargı gelişimi teorisinin günümüzde yaş aralığının yeniden değerlendirilmesi gerekliliği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
To draw from the opinion of ethical judgements, free will, moral action and form an opinion ,which all of them are in scope of moral philosophy, this thesis aims to examine the development and change of moral judgement children who are in the period of Jean Piaget's concrete operations (age between 7-11) make and also determine their sense of willpower while they form an opinion. Study conducted in two ways. In first step the method of interviewing children one-to-one was used and in second step, survey data collection method was carried out. While the interviewing technique has been applied to the 150 children who lives in Kırıkkale city center and its periphery and between the age of 7-11, survey method applied to 200 children. Random sample method has been used. Interviewing datas obtained by personal information forms and also by using Piaget's method of story telling and situations of trouble which was developed in order to determine the ethical judgement children have in the situation of a challenge. Survey and its options has prepared in accordance with both personal information form and the results obtained from interviews. According to outcome, there is not a significant connection between the factors of quantity of siblings, sex and the ethical judgements. On the other hand, age factor has very important effect on ethical judgements so therefore we deduce that Jean Piaget's ethical judgement development theory's age range should be considered again for today's world.