Üç boyutlu ekokardiyografi eşliğinde perkütan paravalvular kaçak kapatma işleminin kısa dönem sonuçlarının incelenmesi
- Tez No: 532143
- Danışmanlar: PROF. SAİT TERZİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş: Paravalvular kaçak (PVK), cerrahi kapak replasmanı sonrasında, sık görülen komplikasyonlardan biridir. PVK saptanan hastaların büyük bir bölümü asemptomatik seyrederken, hastaların yaklaşık %1-5'inde klinik olarak anlamlı kaçak saptanır. Semptomatik kaçaklarda re-operasyon altın standart olup beraberinde yüksek mortalite ve morbidite riski taşımaktadır. Perkütan PVK kapatma işlemi, göreceli olarak az sayıdaki merkezde, özellikle yüksek risk taşıyan hastalara son 20 yıldır uygulanan çekici bir alternatif tedavi yöntemi oluşturmaktadır Amaç: Bu çalışmamızda, perkütan paravalvular kaçak kapatma ile ilgili başlangıç tecrübelerimizi, işlem başarısını, kullanılan teknikleri ve device çeşitlerini, hastaların prognozlarını, işlem öncesi, işlem sırasında ve sonrasında alınan üç boyutlu ekokardiyografi görüntülerini ayrıntılı olarak değerlendirmeyi amaçlandık Materyal ve Metod: Çalışmamızda PVK'a bağlı medikal tedaviye dirençli kalp yetersizliği ve/veya hemolitik anemi şikayeti nedeniyle perkütan PVK kapatma işlemi uygulanmış sekiz hasta incelendi. Sekiz hastaya toplamda onbir device üç boyutlu transözafageal ekokardiyografi ve floroskopi eşliğinde yerleştirildi. Kısa dönem prognostik özellikleri değerlendirildi. Bulgular: Tüm kapatma işlemleri teknik olarak başarılı oldu(%100). Tüm hastaların yürüyüş mesefasi arttı ancak iki hastanın takibinde bırakılan hafif kaçaklarının ve semptomlarının artması ve nedeniyle ilk işlemde %75 klinik başarı sağlandı. İki hastaya da tekrar işlem önerildi. Birine ikinci işlemde iki cihaz takıldı ve semptomlar tamamen geriledi. Diğer hasta ise işlem kabul etmediği için medikal olarak takip edildi. Sonuç: Cerrahiye göre daha düşük mortalite ve morbidite riski taşıyan başarılı perkütan PVK kapama işlemi ancak birden çok görüntüleme yöntemi kullanılarak, kaçağın yapısını ve komşu dokuyla olan ilişkisinin çok iyi anlaşılmasıyla mümkün olabilmektedir. Gerek görüntüleme yöntemlerinde gerekse katerter, kılavuz tel ve cihazlarda yaşanan teknolojik gelişmeler ilerleyen yıllarda perkütan PVK kapatma işlemi başarısının ve yaygınlığının artması yönünde umut vericidir.
Özet (Çeviri)
Objective: Paravalvular leak (PVL) is one of the most common complications after surgical valve replacement. While most of the patients with PVL are asymptomatic, and clinically significant leak is detected in approximately 1-5% of patients. The re-operation in symptomatic leakage is the gold standard and carries a high risk of mortality and morbidity. Percutaneous PVL closure is an attractive alternative treatment method that has been used in relatively few centers, especially in high-risk patients for the last 20 years. Aim: In this study, we aimed to evaluate our initial experiences related to percutaneous PVL closure, the success of the technique, the techniques used and the types of devices, the prognosis of the patients, the three-dimensional echocardiography images taken before, during and after the procedure. Methods: In our study, eight patients who underwent percutaneous PVL closure due to PVL induced medical treatment resistant heart failure and / or hemolytic anemia were examined. A total of eleven devices were implanted and assisted by three-dimensional transesophageal echocardiography and fluoroscopy. Short-term prognostic features were evaluated. Results: All closures were technically successful (100%). The walking distance of all patients increased. However, in the first procedure, 75% clinical success was achieved due to the increase of light leakage and symptoms left in the follow-up of two patients. Two patients were re-treated. Two devices were fitted to one in the second procedure and symptoms were completely regressed. The other patient was followed-up because he did not accept second procedure. Conclusion: Successful percutaneous PVC closure with a lower mortality and morbidity risk than surgery can only be achieved by using multiple imaging methods, with a good understanding of the structure of the leak and its relationship to the adjacent tissue. Technological developments in imaging methods and in catheter, guide wires and devices are promising for the success and prevalence of percutaneous PVC closure process.