Afet yönetimi için İHA görüntülerinin kullanımı ve Karapınar obrukları örneği
Use of unmanned aerial vehicle images for disaster management and Karapınar colapsed
- Tez No: 532156
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH VARLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Afetler, toplulukların tehdit altında olduğu, genellikle yerel imkânlarla müdahalenin yetersiz kaldığı, ulusal kaynakların seferber edilmesi gerektiği, büyük can ve mal kayıplarına yol açan beklenmedik ve istenmedik durumlardır. Çoğunlukla, nerede, ne zaman, hangi büyüklükte, nasıl ve ne türde meydana geleceği genellikle baştan bilinemeyen ve tahmin edilemeyen bu olaylar, pek çok ülkede büyük kayıplara ve özellikle gelişmekte olan ülkelerde ekonomik gelişme surecinin de yıllarca sürebilen kesintilere uğramasına neden olmaktadır. Doğal afet kontrol edilemeyen ve aniden gelişen, mal ve can kaybına yol açan doğanın sunduğu normal dışı olaylardır. Hayatın normal akışını değiştiren doğa olaylarını engellemek mümkün değilse de, önlem alabilmek mümkündür. Doğal afetlere örnek olarak deprem, sel, heyelan, erozyon, çığ ve obruklar vb. gösterilebilir. Hangi ülkede olursa olsun, afet risklerini azaltmada başarı sağlansa dahi, tamamen ortadan kaldırmak mümkün olmamaktadır. Bu nedenle, afet sonrası iyileştirme safhasında yapılacaklara, güncellemelere ve yeni mevzuat düzenlemelerine her zaman ihtiyaç olacaktır. Bu konudaki ufkumuzu geliştirecek ve belki yeni fikirler oluşmasını sağlayacak bu tez ve çalışmalar bu konudaki düzenlemeler için altlık oluşturacaktır. Bir afet türü olan obruklar meydana geldiği alanda ciddi güvenlik sorunları meydana getirmektedir. Bu çalışmamızda afet meydana geldiği anda obruğa nasıl müdahale edeceğimiz ve öncesi ve sonrasında yapılacak gözlemleri anlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
Disasters are the result of communities being threatened, often interfering with local means inadequate, that national resources should be mobilized, great loss of life and property unexpected and unwanted situations that lead to. Mostly, where, when, which How big and how big and what kind of future will come from the beginning is usually unknown and guessing These incidents can not be avoided in many countries with large losses and especially in developing countries causing the economic development process to suffer many years of interruptions. Natural disasters are unusual events that can not be controlled and suddenly evolve, and which are caused by nature, which leads to loss of property and life. Although it is not possible to prevent natural phenomena that alter the normal course of life, it is possible to take precautions. Examples of natural disasters include earthquakes, floods, landslides, erosions, avalanches and bumps. shown. no matter which country it is, it is not possible to remove it altogether, even if it succeeds in reducing disaster risks. For this reason, it will always be necessary to carry out the post-disaster recovery phase, updating and regulating new legislation. These theses and studies that will develop our horizon in this regard and perhaps provide new ideas will form the basis for the arrangements in this subject. It is a disaster, the kind of disaster that causes the security problems in the field. When this disaster happens in our work, we explain how we will intervene and observe before and after.