Toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkı
The righft of assembly and demostration march
  1. Tez No: 532188
  2. Yazar: ALP GİRAY YAPAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Toplantı, belli bir amaçla birden fazla kişinin geçici bir süre bir araya gelmesidir. Gösteri yürüyüşleri ise, bir düşünce ve kanaatin açıklanması ve yayılmasına hizmet eder. 1876 Kanuni Esasisinde 1909 değişiklikleri ile toplantı özgürlüğü Türk Anayasa Hukukuna girmiştir. 1924, 1961 ve 1982 Anayasalarında da toplantı ve gösteri yürüyüşü özgürlüğü yer almıştır. 1961 Anayasası döneminde idareye erteleme ve yasaklama yetkileri verilmiş, ancak Anayasa Mahkemesince idareye tanınan bu yetkiler hakkın özü kavramına dokunduğu için iptal edilmiştir. Ancak 1982 Anayasasında erteleme ve yasaklama yetkileri ayrıntılı bir biçimde yer almış ve süreleri ve yetki alam genişletilmiştir. İdareye tanınan bu geniş yetkiler nedeniyle, 1982 Anayasası ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanunu'nda yer alan önceden bildirim sistemi, uygulamada izin sistemine dönüşmüştür. Sonuç olarak toplantı ve gösteri yürüyüşleri özgürlüğü, son yapılan değişikliklerle çağdaş demokrasilerde görülen esaslara uygun normlarla düzenlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Assembly is gathering of a group of people temporarily for a certain goal. While demostration marchs are serving the expression and spreading of a though or of an opinion. The freedom of assembly has been introduced into our law in the Constitutions of 1876 with the changes of 1909. That right was also included in the Constitutions of 1924, 1961 and 1982. The authority“postpone and forbid”have been granted by laws during the Constitutions of 1961 to the administration, but that authorities which harmed essence of the right, having been granted to the administration have been annuled by Constitutional Court. However, the authority“postpone and forbid”has been regulated more detailed in the text of Constitutions of 1982 and which have been extended period and authority area. As that extend authorities granted to the administration, the obligation of announcement before enjoyment of the right which is found Constitutions of 1982 ve 2911 numbered Law Concerning Assembly and Demostration Marches, has transformed in practice as the system of permission. In conclusion, with recently made changes, freedom of assembmly and demostration march have been tried to regulate with fit rules which are seen in contemporary democracy.