Türk resim sanatında gelişme evreleri ve kadın ressamlarımız
- Tez No: 53283
- Danışmanlar: PROF. OYA KINIKLI
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
m ÖZET Sanatın insanla başlayan serüveni çeşitli evreler, oluşumlar ve gelişimler kaydederek günümüze kadar süregelmiştir. Süregelen bu evrelerde ülkemizin resim sanatı da kendi olanakları paralelinde bir serüvenin önemli bir parçasını oluşturur. 1918lerden günümüze kadar geçirdiği dönemler ve yadsınamayacak ölçüde güçlüklerle, özverilerle, kendi sanatçısının ve sanat ürünlerini olgunlaştırma çabasını olanca gücüyle bizlere hissettirir, yaşatır. Bu güçlükler gözönünde tutularak Türk resim sanatının gelişme evrelerinde kadın ressamlarımızın gerek özverili yaşamları, gerek ürünleri ve gerekse dış ülkelerde ülkemizi onurlandırmaları sanatımızın ilerlemesinde önemli bir yere sahiptir. Çağlar boyunca estetiğin ve doğurganlığın simgesi olarak kadının, varlığını kapalı mekanlar ve gündelik yaşantıdan kaynaklanan uğraşların içinden sıyırarak sanat serüveninde varolma çabasına girmesi oldukça güç olmuştur. Bunun yanında sanatın yaratıcılığı ve estetik kaygıların insan ruhunda cinsiyet gözetmeksizin varolması kadın sanatçılarımızın da varlıklarını göstermeleri, yaratıcılıklarını sanat ürünleriyle sergilemeleri bu serüvenin sürekli vaz geçilmez basamakları olmaları açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The human-initiated adventure of art has passed through various phases, formations and developments. In these ongoing phases, painting art in our country has also taken an important important part in this adventure despite the poor conditions. Since 1918, this field of art has faced many difficulties in maturating its own artists and art products, but there were many attempts to overcome these negative aspects. In spite of these difficulties, in the development phases of Turkish painting art, women painters has had important roles as a result of their devotion to this field of art, their paintings, and the sacrifices they gave and their worldwide successes. Throughout history, it has been difficult for woman as the symbol of esthetic and fertility to attempt to exist or be present in the adventure of art since she could not free herself from the walls surrounding her and a daily rountine life. Besides, it is quite important that women have also been the steps in the development of this field of art with their creativity and paintings since esthetic and creativity exist in human soul regardless of sex.