Costumers' emotional and behavioral responses under different accent lighting conditions in a real retail store
Gerçek bir mağazadaki farklı ışık koşulları altında müşterilerin duygu durumları ve davranışlarının analizi
- Tez No: 533385
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMİHA YILMAZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı, gerçek bir mobilya mağazasında, ışığın farklı renk sıcaklıklarının kullanıcıların duygu durumları ve davranış biçimleri üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Deneyde üç farklı renk sıcaklığındaki LED spot aydınlatma elemanları ile belirlenen bir oturma grubunu aydınlatılmıştır. Çalışma, katılım protokolünü kabul eden 90 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Her aydınlatma koşulu (2700K Sıcak Beyaz, 5000K Yapay Günışığı, 6500K Soğuk Beyaz renk sıcaklığı) altında 30'ar farklı katılımcı ile değerlendirilmiştir. Gözlem yöntemi, davranış haritalarını oluşturmak için kullanılmıştır. Mehrabian ve Russel tarafından tanımlanan M-R modeli ile katılımcıların duygu durumları ölçülmüştür. M-R modeli içerisinde uygulanan, Memnuniyet, Harekete Geçme ve Baskınlık başlıkları altında duygu durumları için sıfat çiftlerinden oluşan anket soruları uygulanmıştır. Sonuç olarak, ışığın renk sıcaklığının duygu durumları ve davranış biçimleri üzerinde ciddi etkileri olduğu ortaya konmuştur. Kullanıcılar Sıcak Beyaz renk sıcaklığı altında daha fazla memnuniyet hissetmişlerdir. Kontrast renk sıcaklığı olarak algılanan sıcak beyaz ve soğuk beyaz renk sıcaklıklarının memnuniyet ve harekete geçme duyguları üzerinde pozitif etkiye sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to understand the influence of lighting color temperature on costumers' emotional and behavioral responses in a real retail store. In the experiment three different color temperatures were used on LED track spot lights that illuminates a living room furniture set. This study was conducted with 90 participants who were customers and accepted participant acceptance protocol. Thirty customers participated for each lighting condition (2700K as Warm White (WW), 5000K as Artificial Daylight (DL), 6500K as Cool White (CW)). Observation method was used to conduct behavioral analysis. Behavior mapping was used to analyze understanding of the custumers' behavioral responses. Mehrabian and Rusell's M-R model was used to analyze emotional responses. PAD (Pleasure, Arousal, Dominance) model was preferred to conduct a questionnaire in order to measure customers' emotional responses. Results showed that color temperature influenced on costumers' emotional and behavioral responses. Under warm white (WW) color temperature, people feel more pleasure than cool white color temperature. Under WW color temperature people spent more time in front of the illuminated furniture set. Contrast color temperatures (WW and CW) increased the levels of pleasure and arousal scales of emotional responses.