Turizmde yeni kabileler: Bisiklet özel ilgi grupları üzerine etnografik bir araştırma
Neo-tribes in tourism: An ethnographic study of cycling special interest groups
- Tez No: 533474
- Danışmanlar: PROF. DR. MEDET YOLAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Özel ilgi turizmi kapsamında, toplulukların incelendiği bu çalışmada toplulukların daha iyi anlaşılarak turizm içindeki işlevlerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışmanın kuramsal temelini geç modern dönem topluluk yaklaşımları arasında öne çıkan yeni kabile yaklaşımı oluşturmaktadır. Çalışmanın uygulama alanı bisiklet turizmidir. Bisiklet turizmi kapsamında rekreatif ve turistik nitelikteki iki farklı bisiklet grubunun incelendiği çalışma düşünümsel etnografik bir araştırma olarak desenlenmiştir. Katılımcı gözlem, görüşme ve sosyal medya dökümleri yoluyla verilerin toplandığı araştırma üç temel bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde bisiklet topluluklarının özellikleri incelenerek bu toplulukların“yeni kabile”olarak tanımlanabileceği görülmüştür. İkinci bölümde bisiklet kabilelerinin sürdürülebilirliğinin sağlanması için kabile“birliktelikleri”incelenmiştir. Son bölümde ise bisiklet kabilelerinin turizm işlevlerine odaklanılarak tüketici işlevlerine ilaveten üretici işlevleri açığa çıkarılarak kabileler,“üreten tüketici”olarak açıklanmıştır. Çalışmanın sonuçları toplulukların, turizmin kendine has özellikleri olan önemli bir aktörü ve üreten tüketicisi olarak açıklanabileceğini göstermektedir. Çalışma toplulukların özel ilgi turizminde işlevlerinin ve öneminin ortaya çıkarılması bakımından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of the study is to reveal the importance of special interest communities within the scope of special interest tourism. Theoretical frame of the study is based on neo-tribes approach which is suggested for late modern era communities. The study employs reflexive ethnographical methodology to delineate the issues related to cycling which is gaining popularity as a form of special interest tourism. In depth interviews and participatory observations are held in two cycling communities. The study consists of three main parts. In the first part, the neo-tribal characteristics of the bicycle groups are examined and they are defined as neo-tribes. In the second part, cycling communities' cohesion will be explained for the sustainability of these communities. The last part explained bicycle tribes as the prosumer focusing on their producer functions. The results suggest that cycling communities can be explained as an important actor with specific characteristics of tourism and prosumer of special interest tourism. The study is expected to produce empirical evidence for sociology and social psychology theories and valuable information that requires consideration of communities while developing policies and strategies for tourism practitioners. The study is valuable in terms of revealing the importance and functions of communities in special interest tourism.