İşlevsellik, yetiyitimi ve sağlığın uluslararası sınıflandırması kapsamında serebral palsili çocuklarda alt ekstremite ortez kullanımının değerlendirilmesi
Assessment of the use of lower extremity orthosis in children with cerebral palsy within the scope of international classification of functioning, disability and health
- Tez No: 533548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSOY COŞKUN, PROF. DR. MİNTAZE KEREM GÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Fizyoterapi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İşlevsellik, Yetiyitimi ve Sağlığın Uluslararası Sınıflandırması (ICF) bireylerin sağlık durumunu evrensel bir şekilde tanımlamak için geliştirilmiş bir kodlama sistemidir. Giderek yaygınlaşan çekirdek setler ise hastalıklara özel olarak seçilmiş ICF kategorilerinden oluşan kısa formlardır. Çalışmanın amacı Serebral Palsili (SP) çocuklarda sıklıkla kullanılan alt ekstremite ortezleri ile vücut yapı ve fonksiyonları, aktivite ve katılım seviyesi arasındaki ilişkileri incelemek ve klinikte kullanılan testlerle çekirdek set arasındaki ilişkiyi belirlemekti. Bu amaçla, yaşları 3 ile 18 arasında değişen 77 SP'li çocuk, yürüme ortezi kullanan, dinlenme ortezi kullanan ve hem yürüme ortezi hem de dinlenme ortezi kullanan çocuklar olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Klinikte sıklıkla kullanılan testlerle çocukların kas tonusu, eklem limitasyonları, kaba motor fonksiyonları, denge becerileri, aktivite ve katılım seviyeleri ve yaşam kaliteleri ayrı ayrı olarak ve çekirdek seti kullanılarak bütüncül bir şekilde değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
International Classification of Functioning, Disability and Health (ICF) is a coding system developed to describe the health status of individuals in a universal way. The increasingly common core sets are short forms of ICF categories that are specifically selected for diseases. The aim of this study was to investigate the relationship among the lower extremity orthoses commonly used in children with cerebral palsy (CP), body structure and functions, activity and participation level, and was to determine the relationship between clinical tests and ICF CP core set. For this purpose, a total of 77 children with ages between 3 and 18 were divided into 3 groups, including using a walking orthosis, using a resting orthosis, and using both walking and resting orthoses. Children's muscle tone, joint limitation, gross motor functions, balance skills, activity and participation levels and quality of life were assessed with the tests frequently used in the clinic separately and with the core set in a holistic framework.