Aydın ekolojik koşullarında bazı buğdaygil çim bitkileri ve karışımlarının yeşil alan tesislerinde kullanım olanaklarının belirlenmesi
Determination of possibilities in turf facilities of some perennial turf grasses and mixtures at Aydin ecological conditions
  1. Tez No: 533896
  2. Yazar: HÖRÜNAZ ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SÜRMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma, Aydın koşullarında bazı buğdaygil çim bitkileri ve karışımlarının yeşil alan performanslarının belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışmada 13 farklı karışım ve 5 saf tür materyal olarak kullanılan çim türleri; rizomlu kırmızı yumak (Festuca rubra var. rubra), çok yıllık çim (Lolium perenne L. ), rizomsuz kırmızı yumak (Festuca rubra var. commutata), çayır salkım otu (Poa pratensis), kamışsı yumak (Festuca arundinacea) türlerinin oluşturduğu karışımlar ve yalın halleri kullanılmıştır. Araştırma, 2017-2018 yılları arasında Aydın ili, Adnan Menderes Üniversitesi Ziraat Fakültesi araştırma ve uygulama çiftliği arazisinde yürütülmüştür. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada, çıkış hızı, kaplama derecesi, kaplama hızı, yaprak rengi, yaprak dokusu, kardeşlenme durumu, seyrekleşme derecesi, yenilenme gücü, kışa dayanıklılık, yabancı bitki rekabet gücü gibi yeşil alan tesis özellikleri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, saf ekimlerde çıkış hızı, kaplama hızı, kaplama derecesi, seyrekleşme derecesi, yaprak rengi bakımından en iyi performans Lolium perenne görülürken, yaprak dokusu, kardeşlenme durumu, yabancı bitki oranı, yenilenme gücü bakımından Festuca arundinacea çim bitkisi olmuştur. Karışımlar karşılaştırıldığında ise çok yıllık çimin bulunduğu karışımların diğerlerinden daha iyi performans gösterdiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak Aydın koşullarında çim alan tesisinde çok yıllık çim saf olarak veya karışım halinde kullanılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine turf performance of some perennial turf grasses and mixtures in Aydın conditions.This study 13 different mixtures and 5 pure materials were used grass types; creeping red fescue (Festuca rubra var. rubra), perennial grass (Lolium perenne), chewings red fescue (Festuca rubra var. commutata), Kentucky bluegrass (Poa pratensis), tall fescue (Festuca arundinacea) was a material. The study was carried out at Adnan Menderes University Faculty of Agriculture Research and Experiment Area in Aydın/Turkey, during 2017-18 years. This research was conducted in randomized block design with four replication. During the experiment speed of establishment, ground cover speed, ground cover rate, cold tolerance, leaf color, regeneration power, leaf texture, tillering, weed investigation and infrequency degree were determined. According to results of this study, perennial ryegrass showed the best performance in terms of speed of emergence, ground cover speed, ground cover rate, leaf color, and infrequency degree, while tall fescue showed the best performance in terms of regeneration power,weed investigation in pure sowings. When the mixtures are compared, the mixtures with perennial ryegrass showed a better performance than the others. As a results, pure perennial ryegrass or mixtures with perennial ryegrass may be used for turf establishment in Aydın conditions.