Osteoartrite bağlı diz ağrısında diz içi farklı moleküler ağırlıktaki hyaluronik asit enjeksiyonunun ağrı ve fiziksel fonksiyon üzerine etkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of pain and physical function in patients with osteoarthritis associated knee pain who received different molecular weight intraarticular hyaluronic acid injection
  1. Tez No: 534192
  2. Yazar: ALİ ÇOŞTU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Osteoartrit, öncelikli olarak diz üzerinde etkili olan ve yaşla birlikte yaygınlığı artan ve yaşlı popülasyonlarda fiziksel engelliliğin başlıca nedenlerinden olan eklem bozukluğudur. Diz osteoartriti tedavi yaklaşımlarında ağrıyı azaltmak, fonksiyonelliği arttırmak, özürlülüğü azaltmak, hastalığın ilerlemesini azaltmak amaçlanmaktadır. Diz osteoartriti için bir tedavi yöntemi olarak intraartiküler hyaluronik asit uygulanması, semptomların hafifletilmesi için cerrahi dışı bir seçenek sunmakta ve diğer konservatif tedavi seçeneklerinden daha iyi sonuçlar verebilmektedir. Çalışmamızda, hastalara uygulanan diz içi üç farklı moleküler ağırlıktaki hyalüronik asit preparatının ağrı ve fiziksel fonksiyon üzerine etkileri karşılaştırılmıştır. Bunun için 50-70 yaş aralığında, osteoartrite bağlı diz ağrısı nedeniyle hyaluronik asit uygulanan 76 hastanın işlem öncesi ve sonrası VAS (Vizüel Analog Skala) ve WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index) skorları karşılaştırılmıştır. Bu hastaların çoğunluğu kadın olup (%80) yaş ortalaması 62'dir. Tüm gruplarda hyaluronik asit uygulamasının ağrı ve fiziksel fonksiyon üzerinde anlamlı düzelme sağladığı saptanırken, gruplar arasında anlamlı bir farklılık saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Osteoarthritis is an arthritis disorder primarily affecting the knee and increasing with age and being one of the major causes of physical disability in elderly populations. In treatment approaches of knee osteoarthritis, it is aimed to decrease pain, increase functioning, decrease disability and decrease the progress of the disease. Application of intraarticular hyaluronic acid as a treatment modality for knee osteoarthritis offers a non-surgical option for alleviating symptoms, which may yield better results than other conservative treatment options. In our study, the effects of hyaluronic acid preparations of three different molecular weights on the pain and physical function of the affected knee were compared. For this, we compared the VAS (Visual Analog Scale) and WOMAC (Western Ontario and McMaster Universities Arthritis Index) scores of 76 patients who were treated with hyaluronic acid for osteoarthritis-induced knee pain in the age range of 50-70 years. The majority of these patients are women (80%) and the average age is 62. In all groups, hyaluronic acid administration significantly improved pain and physical function, but no significant difference was found between the groups.