Sanatsal yaratım süreci içinde, temel değer, ürün ve üslup olarak desen
Basic value, product and shape in artistic creation process
  1. Tez No: 53440
  2. Yazar: NURİ YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. OLCAY KIRIŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Desen Türkçede iki anlamda kullanılır. Birincisi sanatsal öğe olarak çizgi, diğeri ise sanatsal formdur (çizgi resim). Sanat tarihinin ilk örnekleri olan mağara resimlerinden bilgisayar sanatına kadar çizginin sanatsal bir ifade biçimi olarak kullanılması günden güne çizgi resme olan ilgiyi artırmıştır. Birçok sanat eğitimcisinin de kabul ettiği gibi sanat öğretimi ve eğitimi çizgi becerisinin eğitimidir. Sanatta öğreme aslında görmeye (görmeyi öğreme), bakmaya, esneleri incelemeye ve bir sanat nesnesi üretmeye dayanan görsel bir eğitimdir. Bu sürecin alt yapı olarak beceriya gereksinimi vardır. Sanat öğrencisi doğayı, görerek ve çizerek öğrenir, çizerek anlar ve çizerek de yorumlar. Sanatı temel davranışı budur: Çizgi resim. Bugün çağdaş sanatta, sanatsal ve yarıtıcı süreçte çizgi resme karşı olan ilgi artmıştır. Butür bir eğilim sonucu ortaya ne tam anlamıyla resim ne de tam anlamıyla çizgi resim olan yapıtlar çıkmıştır. Dolayısıyla saat nesnesi ile tasarımın temel elemanı olan çizgi arasına bir sınır koymak zordur. Bu çalışmada desen temel bir beceri, artıistik bir ürün ve bir anlatım biçimi olarak tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Drawing is used in two meanings in Turkish language; one is the artistic elements: Line, the other, is the artistic form; Drawing. From the beginning of cave paintings (which are the first examples of art history of human being) to the computer art, it could be said that, the interest towards using the drawing as an artistic expression, has been increased day by day. It is accepted by the most art educationalists that, the artistic training is the training of the drawing abilitly. Artistic training is basically visual training, which is based on seeing (the learning how to see), looking, examining the objects and producing an art object. In this procedure all one's needs is technical skill. An art student must learn, understand, and explain the nature through drawing which is the real act of artistic training. Today, in contemporary art, the importance of artistic and creative process increased the interest towards drawing. Due to this kind of inclaination, there became cresed production neither pure painting nor pure drawing: THE ART WORK. So, there are difficulties to border line between the art object and the basic element of design. Drawing, as the same aspect in art forms. Still in this thesis, the drawing has been discussed as a basic skill, an artistic production and a form of expression.