SIC ve WC takviyeli kompozit kaplamalarin Nd: YAG lazeriyle geliştirilmesi ve karakterizasyonu
The development and characterization of SIC and WC reinforced composite coatings with Nd: YAG laser
  1. Tez No: 534494
  2. Yazar: SAMET ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA DURMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde sanayide en çok karşılaşılan sorunlardan birisi aşınmadır. Aşınma malzeme yüzeyinden parçacıkların kopması anlamına gelir ve sürtünmenin olduğu her yerde aşınma vardır. Aşınma en çok dişli çarklarda, kazıcı aletlerin tırnak uçlarında, tarım makinelerinde, aşındırıcı sıvı ya da gaz geçen boruların iç yüzeylerinde ve sürtünme kuvvetinin yüksek olduğu birçok yerde görülen bir durumdur. Aşınma ile kullanılamaz hale gelen makine parçalarını yenisi ile değiştirmek genelde pahalı bir yöntem olduğu için sert dolgu kaynağı teknolojisi gelişmiştir. Sert dolgu kaynağında hem aşınan yüzeyler takviye malzemelerle doldurulabilir, hemde aşınma önleyici sert takviye malzemeleri kullanılarak aşınmanın önüne geçilebilir. Bu çalışma ile Nano-WC ve Nano-SiC takviyesi ile, lazer kaynak yöntemi kullanılarak düşük karbonlu çelik altlık malzeme üzerine kaplama üretilmiştir. Üretilen kaplamaların mikroyapı incelemeleri, aşınma ve sertlik testleri, SEM EDS analizleri yapılmış, ve Nano-WC ve Nano-SiC takviyesinin, lazer kaynak yöntemi ile üretilen kaplamalara olan etkisi incelenmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most common problems in the industry today is“wear”. Wear means the repture of particles from material surface and where is friction, there is wear too. Wear is most often seee in gears, nail tips of backhoe tools, agricultural machinery, internal surfaces of corrosive liquit or gas passing pipes and many places where the friction force high. Because of the fact that is often an expensive method to replace the machine parts that become ususable with wear, coating technology is developed. With coating both wearable surfaces can be filled with reinforcing materials and wear can be avoided by using wear resistant hard reinforcement materials. In this study, coating on low carbon steel plate has been produced with Nano-WC and Nano-SiC supplemenet and by using laser welding method. The review of microstructure investigations of produced coating, wear and microhardness tests and SEM-EDS analysis have been performed. In this study the effect of Nano- WC and Nano- SiC supplement on coatings that had been produced with laser welding method has been examined.