Selçuklu Dönemindeki siyasetnameler'in ışığında Türk hukuk anlayışı
The understanding of Turkish law in the light of political treatises in Seljuq Period
- Tez No: 534565
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Türklerin hukuk ve devlet teşekküllerini meydana getirme yolunda izledikleri zengin çeşitlilik gösteren uzun bir geçmişin varlığını yok saymak olanaksızdır. Siyasetnamelerin yazıldıkları her dönem devletlere olan etkisi ise konuları, konumları, amaçları ve takdimleri itibariyle her zaman dikkat çeken konular arasında yer almıştır. Bu bağlamda adını verdiğimiz '' Selçuklular Dönemi Siyasetnamelerinin Işığında Türk Hukuk Anlayışı'' tez çalışmasında dönemin temel eserlerinden sayabileceğimiz Mâverdî ''el-Ahkâmü's-sultâniyye'', İmam-ı Gazali '' Nasihatül-Mülūk'', Necmeddîn-i Dâye ''Mirsadü'l İbad Mine'l-Mebde İle'l-Me'ad'', Ahmed b. Sa'd b. Mehdi b. Abdi's-Samed el-Osmani ez-Zencânî ''El-Letâifü'l-Alâiyye fi'l-Fedâili's-Seniyye'' Nizâmü'l-Mülk ''Siyâsetnâme'', Keykâvus b. İskender '' Ķābusnâme'' ve Yûsuf Has Hâcib ''Kutadgu Bilig '' adlı eserler başta olmak üzere incelenip, bunun yanı sıra günümüzde bu konu ile yakından alakalı olan yerli ve yabancı araştırmacılar tarafından hazırlanan eserler incelenerek olumlu katkıları bu araştırmada ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is impossible to ignore the existence of a long history of rich diversity that Turks follow in order to establish law and state institutions. The impact of political statements on the states in each period of writing has always been one of the subjects that attract attention with regard to their subjects, positions, objectives and presentations. In this context, the name of the med Turkish Law Concept in the Light of the Selçuk Period Political Poems İm thesis, the main works of the period of Mâverdî ''el-Ahkâmü's-sultâniyye'', İmam-ı Gazali '' Nasihatül-Mülūk'', Necmeddîn-i Dâye ''Mirsadü'l İbad Mine'l-Mebde İle'l-Me'ad'', Ahmed b. Sa'd b. Mehdi b. Abdi's-Samed el-Osmani ez-Zencânî ''El-Letâifü'l-Alâiyye fi'l-Fedâili's-Seniyye'' Nizâmü'l-Mülk ''Siyâsetnâme'', Keykâvus b. İskender '' Ķābusnâme'' ve Yûsuf Has Hâcib ''Kutadgu Bilig '' scrutinized, especially works from, positive contributions as well as today, examining the works created by local and foreign researchers, which is closely related to this topic has tried to put forward in this investigation.