Roma hukukunda ve Türk hukukunda sportif faaliyetlerden kaynaklanan hukuki sorumluluk
Civil liability arising from sportive activities under roman law and Turkish law
- Tez No: 534773
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NADİ GÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Sportif faaliyetler Roma'dan günümüze günlük hayatın bir parçası olarak sürekli bir varlık göstermiştir. Fiziksel aktivitenin çoklukla merkezde yer aldığı sportif faaliyetler dolayısıyla, kimi zaman yaralanma ve ölümler ya da eşyanın zarar görmesi gibi vakıaların ortaya çıktığı görülmektedir. Sporun hukukla kesiştiği bu gibi durumlarda haksız fiil sorumluluğu gündeme gelmektedir. Roma Hukuku kapsamında, sportif faaliyetler esnasında karşımıza çıkan haksız fiil incelemesi bizi, ius civilece tanınan haksız fiillerden iniuria ve damnum iniuria datuma götürmektedir. Günümüz Türk Hukukunda ise genel bir haksız fiil sorumluluğu düzenlemesine yer verilmiştir. Sportif faaliyetler açısından, hukuka aykırılık ve birlikte kusur, hem Roma Hukukunda hem de Türk Hukukunda haksız fiil sorumluluğunda öne çıkan hususlar olmuştur. Romalıların volenti non fit iniuria değerlendirmeleri, hukukumuzda rızanın hukuka aykırılığa etkisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Compensatio culparum ise, Roma'da sorumluluğu bütünüyle ortadan kaldırırken, hukukumuzda zarar görenin birlikte kusuru, tazminat miktarının azaltılması ya da hiç tazminata hükmedilmemesi olarak yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Sportive activities have been a part of daily life from Rome to today. Sometimes injuries or deads or property damages may occure from that activities including the phsical activiy in the center. In cases like that, where sports meet law, delictual liability comes into question. An evaluation of delictual liability under Roman Law leads us to iniuria and damnum iniuria datum. In modern Turkish Law, delictual liability is regulated in a general and inclusive form. Within the context of sportive activities, unlawfullness and contributory negligence are prominent points both for Roman Law and Turkish Law. Volenti non fit iniuria evaluation of Romans effected our legal system as the affect of consent to unlawfullness. Compensatio culparum, on the other hand, eliminates liability completaly in Rome. Under Turkish Law, contributory negligence either diminishes the amount of the compensation or no compensation might be ordered.