Dil-müzik ilişkisi bağlamında diksiyon ve fonetik
Diction and phonetics within context of relations between language and music
  1. Tez No: 53479
  2. Yazar: ŞEBNEM ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. GÜZİN GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
n ÖZET Dil ve müzik,insamn en önemli ifade araçlanndandır. Söz ve müziğin, yani şarkının gelişimi de müzik tarihi içinde ayrılıklar gösterir. Dil, bir toplumun sözsel anlatım dizgesidir. Dilbilimin konusu dillerle ilgili araştırmadır, çeşitli alanları vardır, Diksiyon ise“sesleri ve sözcükleri doğru kullanmak, konuşurken ve şarkı söylerken dilin vurgu, ton, ezgi gibi öğelerini bozmadan, açık, seçik ve anlaşılır olmak”tır. Buna göre dilbilimin alanlarından fonetikle içiçedir. Fonetik, sesi işitsel, akustik, fizyolojik açılardan inceler, her dilin ünlü ve ünsüzlerini ve tüm ses özelliklerini ele alır.Her dilde, ünlü ve ünsüzler farklı özellikler ve renkler içerir. Ünlüler, tim borusunda (glotisten dudaklara kadar olan bölge) hiçbir engelle karşılaşmadan oluşan seslerdir. Ünsüzler ise herhangi bir şekilde engellenirler. Ünlüler ve ünsüzler oluştukları yerlere göre adlandnlırlar. Ünlüler ve ünsüzlerin oluşum yerleri doğru olarak öğrenildiği zaman her dilin farklı renklerini ve özelliklerini doğru olarak kullanmak ve güzel şarkı söylemek olasıdır. Aym şekilde Türkçe'nin de ünlü ve ünsüzleri doğru olarak öğrenilirse ve konuşma dili ile şarkı dili arasında her dilde olduğu gibi Türkçe'de de fark olması gerektiği gözetilirse, fonksiyonel ses eğitiminin de yardımıyla, diksiyonda ortaya çıkan sorunlar aşılmış olur.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Language and music are most significant means of expression. Development of word and music, that is song, show differences in music history. Language is verbal expression system of a society. Linguistics, which has many branches, is the science that deals with researches on languages. Diction, on the other hand, means“correct use of sounds and words, as well as being explicit and understandable without destroying such linguistic elements as accent, tone, melody while singing song”. Therefore it has close ties with phonetics, a branch of linguistics. Phonetics“examines sounds in terms of audio, acoustics and physiological aspects, deals with vowels as well as consonants and all phonetic features of a language”. Vowels and consonants present different features and colours in every language. Vowels are the sounds which come into existence without being hindered through vocal tract (region between glottis and mouth). Consonants, on the other hand, are hindered by some way or other. Vowels and consonants are named with reference to the regions where they are produced. One can sing well and achieve correct use of different linguistic colours and features if he or she learns regions where vowels and consonants are produced. In case one learns vowels and consonants in Turkish, being aware of the fact that they differ in speaking and singing just like in all languages, problems suffered in diction are eliminated by functional voice training.