Rahmaninov'un piyanoya bakış açısı ve buna bir örnek olarak bestecinin 'etüt-tablolar' serilerinin analizi
The manner of approach to piano by Rachmaninoff and in that manner analysis of the composer's études-tableaux series
- Tez No: 535532
- Danışmanlar: PROF. METİN ÜLKÜ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu eser metni, 1873-1943 yılları arasında yaşamış Rus besteci, piyanist ve orkestra şefi Sergey Rahmaninov'un Op. 33 ve Op. 39 Études-Tableaux serilerinin analizini içermektedir. Rahmaninov'un besteci olarak yaşamına dair bilgi, onun piyanoya yaklaşımına ve piyano yazısına dair teknik açıklamalar ile etüt formunun tarihsel gelişimi, eser metninin diğer kısımlarını oluşturmaktadır. Etüt formunun açıklanması ve Rahmaninov'un Études-Tableaux serilerinin analizi, nota örnekleri ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study comprises analysis of the series Études-Tableaux, Op. 33 and Op. 39 by Russian composer, pianist and conductor Sergei Rachmaninoff who lived between 1873 and 1943. In this study the elements listed below has been seached: The information about life of Rachmaninoff as a composer, his way of piano playing and writing style for piano and developement of etude form in historical process. The explanation of etude form and analysis of Études-Tableaux series by Rachmaninoff are done with examples of music scores.