Türkiye'deki uçuş eğitim organizasyonlarında emniyet kültürü araştırması
Safety culture research in turkish flight training organizations
  1. Tez No: 535581
  2. Yazar: BATUHAN BALLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pilotaj Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Havacılık endüstrisinde kazaların veya olayların önlenmesinde son nokta olarak pilotların görülmesi ise pilotların emniyete olan bakış açısının önemini göstermektedir. Pilotlar ise, ilk olarak, yetiştikleri yerler olan uçuş eğitim organizasyonlarının emniyet kültürü ile tanışmaktadırlar. Bu çalışmada havacılığın temellerinden olan uçuş eğitim organizasyonları ve emniyet kültürüne etki eden faktörler incelenmiş olup, uçuş eğitim organizasyonlarında emniyet kültürüne ve bileşenlerine olan bakış açıları yapılan çalışma ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The appearance of pilots as the last point in the prevention of accidents or incidents in the aviation industry shows the importance of pilots' point of view towards safety. Pilots, first, are acquainted with the safety culture in their flight training organizations, the places where they are trained. In this study, flight training organizations, which are the fundamentals of aviation, and the factors affecting safety culture are examined and the perspectives of safety culture and its components in flight training organizations are evaluated.