Perpetuum Mobile Ya Da Yinelenen Hayatlar [Film (VHS video kaset)]
- Tez No: 53597
- Danışmanlar: PROF.DR. SABRİ ÖZAYDIN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET“Perpetuum Mobile ya da Yinelenen Hayatlar”başlığının çağrıştırdığı üzere“kısır döngü”ler üzerine 17 dakikalık bir kısa film. Konuyu daha açarsak dört kişinin kendilerini içinde buldukları ve sürekli tekrarladıkları davranış biçimlerinden yola çıkılarak kurgulanan bir filmdir bu. Kiralamak için geldikleri dairede Selin ve Ayşe, kardeş oldukları sonradan öğrenilen Murat ve Orhan ile karşılaşırlar. Daireyi sonradan kendilerini birdenbire bir ilişki içinde bulan Selin ve Murat kiralar. Ayşe ve Orhan bu ilişkiden hoşnut değillerdir çünkü kendilerinin Selin ve Murat'ın yaşamlarındaki rolleri tehlikeye girmiştir. Ancak sonuçta her ikisini de kabullenirler. Kendi etrafında dönen araba ile görselleştirmek istenen kısır döngü temasını bu filmin bağlamında iki açıdan irdeleyebiliriz: Bağımlılık ve narsiszm. Murat ve Orhan'ın annesine yapılan göndermeler de bu soruna işaret eder. Murat da, Orhan da annelerine karşı bağımlılıklanndan kurtulabilmek için çabalarlar. Ama bu bağımlılık onların başkalarıyla“sağlıklı”ilişkiler kurabilmelerini engeller, ikisi de yalnızca kendileri gibi bağımlı insanlarla ilişki kurabilirler ancak. Bu noktada kısır döngü başlar:“İmge”lerle ilişki kurulur, insanların kendileriyle değil. Narsizm ise karşıdaki insanın ayrı bir birey olarak değil, kişinin kendi yansıması olarak algılandığı zaman kendini gösterir. Bu da bağımlılıkla birarada olunca“çıkmaz sokak”lara, kısır döngülere yol açar. Geçmişten kopulamadığı, geçmişin adeta birlikte sürüklendiği için yeni ilişkilerde de“eski'lerin yinelendiğini gözlemleriz bu dört kişide. İlişkilerini sürekli birbirlerini kontrol etme üzerine kurdukları için Selin ve Murat bir güç savaşma girerler. Orhan ve Ayşe ise ”uydu'lardır. Ancak Orhan tek içgörüsü olan kişidir. Selin'i uyarmaya çalışır, ancak bu eylemin nedeni Selin'e yardımdan çok kendikızgınlığı ve öfkesi olduğu için inandırıcı olamaz. Ayrıca onun da bu kısır döngüden kurtulabilmesi için bildiği bir yöntem yoktur. Selin ve Murat diğerlerinin tepkilerine rağmen ilişkilerine sahip çıkar ama geçmiş sürekli hortlamaya devam eder Orhan ise -hayalinde- annesini boğar ama bu da çok güçlü olan bu anne imgesinden vazgeçmeyi beraberinde getirmez. Orhan istediği özgürlüğe kavuşamaz. Anne boğulmuştur ama, bu sefer onun yerini Selin doldurmuştur. Kısır döngü parti sahnesinde de kendini gösterir. Yeni bir başlangıç kutlanmaktadır ama gelen misafirler yine aynı kişilerdir, başka bir deyişle kendi yansımalarıdır. Son sahnede ise Selin'i iki oğluyla görürüz. Bu oğlanlar yine aynı kişilerdir. Orhan'ın sesiyle anlatılan öyküde anne ve babanın bir balkon söyleminden bahsedilir. Anne ve baba aralarında karar vermişlerdir, içlerinden biri balkondan atlarsa diğeri de onu takip edecektir. Ama kimse balkondan atlamaz. Selin ve Murat'ın çocuklarını aynı kısır döngüden kurtaracak şey ancak kendileridir. Bu söylemlere, bu imgelere kandıkları sürece kısır döngü sürüp gidecektir.
Özet (Çeviri)
10 SUMMARY As the title suggests the short film“Perpetuum Mobile ya da Yinelenen Hayatlar”is about the vicious circle or pattern of relationships the main four characters find themselves in. They meet, by chance, in an apartment flat which both Selin and Ayşe (who are friends) and Murat and Orhan, (who, as we later find out, are brothers) want to rent. The flat is rented but, by Selin and Murat who venture themselves into an affair with each other. Ayşe and Orhan, initially are not pleased with this new relationship which threatens their own significant roles in Selin and Murat's lives, but in the end they yield to this almost fatalistic force that matches Selin and Murat and makes them into a 'Tamily“. In tackling the concept of the vicious circle, which is symbolically represented by the four characters literally going round and round in a car, the main psychological analyses focuses on two concepts: dependency and narcissism which are echoed throughout the film. The references made to Murat and Orhan's mother hint at the nature of the problem. Both brothers struggle to break away from their mother in their own ways. But their dependency restricts them to form relationships only with other dependent individuals. At this point the vicious circle starts, where, one is only relating to the ”other“ as images haunting from one's past. This narcissistic element consists of the acknowledgment of one's imposed image on the other, rather than perceiving the other as a unique individual. This, combined with the dependency on these images leads one to experience ”a dead end, a cul de sac“, with never ending vicious circles. In the film, we witness the fact that the more their past relationshps are echoed, the more trapped the individuals become, both in their present and their past. Hence, locked up in their dependent urge to control and be controlled by the other, Murat and Selin established their relationship which is basically controlled by a constant power struggle. Ayşe and Orhan, ”the siblings“ are almost like11 shadow characters. Orhan seems to have some insight in to the nature of the relationship. He tries to warn Selin. However, in all his attempts, due to his own hostility, he fails to be convincing. Thus, he is far from creating an alternative break through the vicious circle. Selin and Murat, own up to their relationship and ignore attempts made by Ayşe and Orhan, to break their relationship. However, the past still haunts them. Even, the strangling of the powerful mother image does not give Orhan the freedom that he existentially urges to achieve. Since, as the mother is strangled we see her image replaced by Selin. Unable to break away, separate, the vicious circle continues with the party scene. Celebration of a ”new beginning“ is only shared by the mirror images of the foursome. In the final scene, we see Selin settled with two sons (reference to Orhan and Murat). We hear Orhan reciting an anectode about his parents: ”My mother and father, they had a balcony discourse. When one jumped out of the balcony, the one who jumped knew that the other would follow. Yet nobody ever jumped." which leaves us with a silent hope.