Isı yalıtımı ile verimli enerji kullanımı modelinin ANFIS ile oluşturulması: Cumhuriyet Üniversitesi uygulaması
Creation of efficient energy usage model with ANFIS with thermal insulation: Cumhuriyet University application
  1. Tez No: 536073
  2. Yazar: NİLÜFER GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜRKAN YÜKSEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Bilimleri ve Teknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Enerji verimliliği; enerjinin üretildiği ve tüketildiği tüm ortamlarda kullanım dışı olan enerji kayıplarının önlenmesi, günlük hayatın her aşamasında oluşan atıkların geri kazanımı ile değerlendirilmesi veya ileri teknolojik yöntemler kullanılarak üretimi düşürmeden artan enerji talebinin azaltılması, daha verimli daha ucuz enerji kaynakların kullanıma sunulması gibi etkinliği artırıcı önlemler bütünüdür. Isı yalıtımı kavramı ise enerji verimliliği konuları içerisinde yoğun kullanılan ve sıcak ya da soğuk havanın ısı köprüleri aracılığı ile konutların içine girmesini ya da çıkmasını engellemek adına yapılan çalışmaların bütünü olarak değerlendirilmektedir. Isı yalıtımı çok farklı yöntemler ile yapılabilmekte ve bu yöntemlerin sağladığı avantaj ve dezavantajları göz önünde bulundurularak uygun yalıtım teknikleri binalar için seçilebilmektedir. Yöntemlerin birçoğu sayısal hesaplamalar üzerine yoğunlaşmakla beraber güncel olan makine öğrenmesi tekniklerinin kullanıldığı çalışmalarda mevcuttur. Bu tez çalışmasında hibrit bir yaklaşım olan ANFIS yöntemi ile farklı tekniklerle ısı yalıtımı yapılan bir binanın yalıtım türü, ısıtma şekli ve dış ortam sıcaklığı gibi değerler üzerinden iç ısıdaki değişimleri modelleyen bir sistemin oluşturulması hedeflenmiştir. Kış aylarında binada yapılan ölçümler ile ANFIS modeli eğitilmesi ve modelin parametrelerin belirlenmesi için çalışmalar yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar göstermiştir ki ANFIS ile gerçekleştirilen bu modelin başarılı olarak ürettiği sonuçları gelecek tahminleri ve çalışmaları için ışık tutucu bir niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Energy efficiency; The prevention of energy losses which are not used in all environments where energy is produced and consumed is increased without reducing production by using advanced technological methods or evaluation with the recovery of waste occurring at every stage of daily life Reducing energy demand is a whole of effectiveness-enhancing measures, such as the use of more efficient cheaper energy resources. The concept of thermal insulation is used extensively in energy efficiency issues and is considered as the whole of the work done in order to prevent hot or cold air from entering or getting into the houses through heat bridges. Thermal insulation can be done with very different methods and the advantages and disadvantages of these methods are taken into consideration and appropriate insulation techniques can be selected for buildings. Many of the methods are concentrated on numerical calculations and are available in studies using current machine learning techniques. In this thesis, the ANFIS method, which is a hybrite approach, aims to create a system which models the changes in the internal temperature over the values such as the type of insulation of the building, the type of heating and the outdoor temperature. In the winter months, studies were carried out to determine ANFIS model and to determine the parameters of the model. The results have shown that the results of this model, which has been successfully produced with ANFIS, are light shining for future estimations and studies.