Experimental investigation of the helicopter blade tip shape effects on aerodynamic performance and tip vortex characteristics
Helikopter pal ucu şeklinin aerodinamik performans ve uç girdabı karakteristiği üzerine etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
  1. Tez No: 536425
  2. Yazar: SİNEM ULUOCAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA PERÇİN, PROF. DR. OĞUZ UZOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma, farklı rotor pal ucu şekillerinin rotor aerodinamik performansına ve uç girdabı karakteristiğine etkisini askı uçuşu durumunda deneysel olarak incelemektedir. Kuvvet, tork ve akış alanı ölçümleri 1.3 m çapa sahip 5 palli bir model rotor kullanılarak, düz (RECT), anhedral (ANHD), tapered-swept (TAPER) ve tapered-swept-anhedral (TSA) olmak üzere 4 farklı pal için yapılmıştır. İtki ve tork ölçümleri, modifikasyona uğramış pallerin özellikle düşük pal yüklemelerinde aerodinamik performansa pozitif bir etkisi olduğunu göstermektedir. Toplamda ise, ANHD konfigurasyonunun yüksek pal yüklemelerinde ve uç Mach sayısı 0.3 iken en iyi aerodinamik performansı gösterdiği, maksimum 0.67 FOM değerine ulaşarak RECT pale göre 0.03 FOM artışı sağladığı bulunmuştur. Faz kilitlemeli parçacık görüntülemeli hız ölçme tekniği kullanılarak yapılan akış ölçümleri 6$^{\circ}$ aralıklarla 0$^{\circ}$ -72$^{\circ}$ faz açıları arasında 16$^{\circ}$ pitch açısı için uç Mach sayısı 0.4'te yürütülmüştür. Uç modifikasyonlarının radyal taşıma hızını artırıp, eksenel taşıma hızını azaltarak girdap yörüngesini değiştirdiği gözlemlenmiştir. ANHD pal maksimum girdap hızını \%20'ye, TAPER ve TSA paller \%30'a kadar azaltmıştır. Minimum girdaplılık değeri aynı zamanda en iyi FOM değerini veren ANHD pal geometrisi kullanıldığında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study experimentally investigates the effects of different rotor blade tip shapes on the rotor aerodynamic performance and the tip vortex characteristics in hovering flight. Force, torque and flow field measurements were performed on a 1.3 m diameter 5-bladed model rotor for four different blades: rectangular (RECT), anhedral (ANHD), tapered-swept (TAPER) and tapered-swept-anhedral (TSA). Thrust and torque measurements show that all tip modifications have a positive effect on the aerodynamic performance when compared to the RECT tip configuration especially at low blade loadings. Overall, the ANHD tip configuration gives the best aerodynamic performance at high blade loadings. It reaches a maximum figure of merit (FOM) value of 0.67 and provides a FOM improvement of approximately 0.03 compared to the RECT blade at the tip Mach number ($M_{tip}$) of 0.3. Phase-locked particle image velocimetry measurements were conducted at 6$^{\circ}$ intervals between 0$^{\circ}$ -72$^{\circ}$ phase/wake ages at the selected pitch angle of $16^{\circ}$ and $M_{tip}=0.4$. It is observed that tip modifications change the tip vortex trajectory by increasing radial convection speed and decreasing axial convection speed. ANHD reduces the maximum vortex tangential velocity up to 20\%; the TAPER and the TSA reduces it up to 30\%. The minimum tip-vortex circulation level is achieved in the case of the ANHD blade, which is in agreement with the highest FOM obtained with this blade.