Border issues in the Eastern Mediterranean: An assessment on Turkey
Doğu Akdeniz'de sınır sorunları: Türkiye üzerine bir değerlendirme
- Tez No: 536932
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN GÜRSES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, Doğu Akdeniz'de yaşanan paylaşım meselesi ekseninde Türkiye'nin ve kıyıdaş ülkelerin tutum ve politikalarını incelemek ve konunun çözüme kavuşturulması için önerilerde bulunmak amacıyla hazırlanmıştır. Uluslararası hukuk kuralları dikkate alınarak hazırlanan bu çalışmada, Türkiye'nin ve kıyıdaş ülkelerin karşılıklı ilişkileri incelenmiş, buna koşut olarak da“Doğu Akdeniz'i önemli kılan unsurlar nelerdir?”sorusuna yanıt aranmıştır. Çalışmada, Doğu Akdeniz'i önemli kılan faktörler tarihsel süreç dikkate alınarak incelenmiştir. Doğu Akdeniz'in enerji varlığına ve paylaşım meselesine ağırlık verilen bu çalışmada, uluslararası deniz hukuku terimlerine yer verilmiş; ayrıca paylaşım meselesi konusunda devletlerin yaptığı işbirliklerine ve karşılıklı ilişkileri üzerinde durulmuştur. Çalışmada, Türkiye'nin bölgedeki sorunların çözümüne yönelik atması gereken adımlar ve karşılaşacağı sorunlar açıkça ifade edilmiştir. Çalışmada, Doğu Akdeniz'de keşfedilen enerji rezervleri dikkate alınarak sınır uyuşmazlığı meselesi üzerinde durulmuş; bu şekilde çalışmanın sınırları belirlenmiştir. Netice olarak, paylaşım meselesi başlığı altındaki sorunlara yönelik üretilen çözümlerde paylaşım meselesinin nasıl çözüleceği somut şekilde ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is prepared to analyze the approaches and policies of Turkey and riparian countries toward the issue of sharing resources in the Eastern Mediterranean and to offer suggestions for solving this issue. Drafted in consideration of international rules of law, this study elaborates on the interrelations between Turkey and its riparian countries and seeks an answer for the question“What are the factors that render the Eastern Mediterranean important?”In the study, the factors that render the Eastern Mediterranean region important are scrutinized within the scope of historical process. Focusing on energy assets and the issue of sharing resources in the Eastern Mediterranean, the study further explores terms of international maritime law and analyzes cooperation and relations among states. The steps to be taken by Turkey to solve problems in the region as well as challenges it will face are clearly expressed. In this regard, the study delves into the issue of border disputes in consideration of energy reserves found in the Eastern Mediterranean, which sets the boundaries of this study. Consequently, suggested solutions for problems of resource distribution and sharing in the region are substantially explored in the study.