Ceza Muhakemesinde yargılamanın yenilenmesi
Retrial in Criminal Procedure Law
  1. Tez No: 536934
  2. Yazar: HÜSEYİN TEOMAN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Adli hatanın varlığı halinde kesinleşmiş son karar maddi gerçeği yansıtmamaktadır. Maddi gerçeğe, yargılama yapılmak suretiyle yeniden ulaşılması bazı hallerde zaruret arz etmektedir. Bu sebeple olağanüstü bir kanun yolu olarak yargılamanın yenilenmesi kurumuna ihtiyaç duyulmaktadır. Tarihi kökeni Roma uygarlığına dayanan kurum, sistematik olarak gelişim göstermektedir. Özellikle AİHM tarafından dostane çözüm ya da tek taraflı deklarasyon sonucunda verilen düşme kararının da yargılamanın yenilenmesi sebebi olarak düzenlenmesi önemli bir gelişmedir. Bu ek düzenleme ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin önüne gelen dosyalar hakkında ihlâl kararı vermesinin önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca çalışmamız dahilinde yargılamanın yenilenmesine ilişkin düzenlemeler hakkında doktrindeki eleştirilere yer verilmek suretiyle gelişime katkı yapılmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In case of judicial mistake, final verdict doesn't reflect the material reality. To the material reality reestablishment providing that judgement requires obligation in some cases. So; As an extraordinary path of law is needed institution that its historical origin based Roman civilization develops systematically. Especially, the most important development is struck out of the list as a result of a friendly settlement or unilateral declaration by European Court of Human Rights. With the additional arrangement is intended to be prevented the infringement about files presented to the European Court of Human Rights. Also, within our work is aimed at contribute to development as long as giving place to the reviews of doctrine on the renewal of proceedings about regulations.