Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. örneğinde özelleştirme
Privatization in the case of Turkish Sugar Factories Corporation
  1. Tez No: 536940
  2. Yazar: TUBA İSPİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN AĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Özelleştirmelerin ekonomik, sosyal ve siyasi olmak üzere çeşitli amaçları bulunmaktadır. Ekonomik amaçlar incelendiğinde, farklı beklentilerle özelleştirme sürecine gidildiği görülmektedir. Genel olarak, kamuya ait kurumların sürekli olarak zarar etmesinden kurtulmak, serbest piyasa ekonomisinin işleyişini iyileştirmek, verimliliği arttırmak, gelir dağılımını düzeltmek, yabancı sermaye girişini özendirmek, gizli işsizlikle mücadele etmek ve ekonomik darboğazlarda devlete gelir sağlamak gibi amaçların ön plana çıktığı anlaşılmaktadır. Bu çalışma, Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ (TÜRKŞEKER) bünyesindeki fabrikaları, buralarda işlenen pancarlarda oluşan kayıpların verilerini ve kâr zarar tablolarını betimsel verilerle değerlendirerek özelleştirmelerin ekonomik gerekçelerini açıklamaya çalışmaktadır. Söz konusu verilerden elde edilen sonuçlar, Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ'nin çoğu fabrikasında son yıllarda işlenen pancarlarda ciddi oranlarda kayıpların olduğunu ve bu fabrikaların çoğunun sürekli zarar ettiğini göstermektedir. Bu gerekçelerle özelleştirmelerin yapılmasının ekonomik anlamda gerekliliği öne sürülebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Privatizations have several purposes, such as economic, social and political. Considering economic purposes, it is observed that different expectations played role in the privatization process. In general, it is aimed getting rid of the loss of money of public institutions, improving the functioning of the free market economy, increasing productivity, improving the income distribution, encouraging foreign capital inflows, removing hidden unemployment and providing income to the goverment during economic bottlenecks. This paper aims to explain the economic reasons of privatizations by using descriptive data such as factories of Turkish Sugar Factories Corporation (TÜRKŞEKER) losses in beets processed, and income statements. Considering the outcome from these data, many factories of Turkey Sugar Factories Inc., in recent years, have been in serious losses from beets processed, while most of these factories have been continuously losing money. Hence, the necessity for the privatization can be claimed for economic reasons.