Afazik hastalar ile yakın bakıcı arasındaki iletişim, sorumluluk ve stres üzerinde psikoeğitimin etkisini incelemek
To examine the impact of a psychoedcation programme on primer caregiver'burden and stres and communication between the caregiver and aphasic patients
  1. Tez No: 537171
  2. Yazar: ZEYNEP İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEMAL ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Afazi, dili kullanabilme veya anlayabilme eksikliğine neden olan beyin hasarı sonucudur. İnme geçiren hastaların %33-52'si konuşma problemleri görülmektedir. Afazi tedavisi, hem hastayı hem ailenin yaşamsal biçimini etkileyen bir süreçtir. Araştırmamız; afazik hasta ile primer bakıcı arasındaki iletişim, stres ve sorumluluk üzerindeki psikoeğitimin etkisini incelemektedir. Araştırma grubuna, İstanbul Fizik Tedavi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yatan 30 primer bakım veren ve 30 afazik hasta katılmıştır. Bakım verenlerin yaş ortalaması 35-55 arasında değişmektedir. Verilerin toplanmasında, sosyo-demografik bilgi formu ve Bakım Verenin Stres Ölçeği kullanılmıştır. Psikoeğitim sonrası stres ölçeği tekrar kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21.0 ile raporlanmıştır. Primer bakım verenlere uygulanan eğitim sonrası stres puanlarında, eğitim grup ile kontrol grubu arasında anlamlı bir fark vardır. Ayrıca bakıcıların eğitim düzeyinin, stres ölçek puanlarında etken olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aphasia is an inability to understand or produce speech, as a result of brain damage. Between %33 and %52 of patients who have a stroke suffer speech disorders. The treatment process for aphasia affects both patients and families' life style. Our research is to examine the effect of psychoeducation on stress, communication and responsibility between aphasic patients and primary caregivers. 30 caregivers and 30 aphasic patients who stay in İstanbul Fizik Tedavi Eğitim ve Araştırma Hastanesi participated in our research group. The age of caregivers is between 35 and 55. Socio-demographic information form and caregiver's stress scale was used to collect the data. After psychoeducation, the stress scale was used again. Spss 21.0 was used to analize datas. After the education, significant stress scale score difference was found between educated and control groups who didn't have any psychoeducation. Furthermore, it is considered that education level of the caregivers is an effect on stress scale score.