Performance analysis of features obtained by PCA (principal component analysis) dimensionality reduction method for diagnosing PAF (paroxysmal atrial fibrillation) patients
PAF (paroksismal atriyal fibrilasyon) hastalarının teşhisi için TBA (temel bileşenler analizi) boyut azaltma metoduyla elde edilen özniteliklerin performans analizi
  1. Tez No: 537325
  2. Yazar: SAFA SADAGHIYANFAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KUNTALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
İlke Bileşen Analizi (PCA), özellik çıkarma ve boyut küçültme için sunulan bir şemadır. Yüksek boyutlu verileri içeren birçok uygulamada yaygın olarak kullanılmıştır. Bu çalışmada, normal sinüs ritm (NSR) EKG kayıtlarından Paroksismal Atriyal Fibrilasyon (PAF) tanısı koyabilmek için bu kayıtlardan elde edilen 33 tane kısa süreli Kalp Hızı Değişkenliği (KHD) indisinden PCA tarafından çıkartılan özniteliklerin etkinliğini karşılaştırdık. Bu çerçevede, K-En Yakın Komşu (kNN) algoritması olarak seçilen sınıflandırma algoritmasına girdi olarak PCA'dan elde edilen 1'den 33'e kadar öznitelik içeren farklı veri setleri kullanılmıştır. En iyi performansı bulmak için farklı değerlerde K ve farklı mesafe metrikleri kullanılmıştır. Daha sonra aynı yaklaşım başka bir KHD veri setine uygulanmıştır. Bu veri seti önceki 33 KHD indisi arasından bir Genetik Algoritma tarafından belirlenen en iyi 8 KHD indisinden oluşmuştur. Elde edilen sonuçlar, bir sınıflandırıcı sistemin girdi boyutlarının PCA algoritması kullanılarak performansda bir azalma olmadan daha da düşürülebileceğine işaret etmektrdir.
Özet (Çeviri)
Principal Component Analysis (PCA) is an offered scheme for feature extraction and dimension reduction. It has been used extensively in many applications involving high-dimensional data. In this study, we compared the effectivity of PCA features extracted from 33 short-term Heart Rate Variability (HRV) features obtained from normal sinus rhythm (NSR) ECG records for the diagnosis of Paroxysmal Atrial Fibrillation (PAF) disease. Within this framework, different data sets consisting of 33 to 1 features obtained from PCA were used as input to the classification algorithm, which is chosen as the K-Nearest Neighbor (kNN) algorithm. Different values for K and difference distance metrics were utilized to find the best performance. Then the same procedure is applied to another HRV dataset. This set consists of 8 best HRV indices chosen from among the 33 HRV indices by a Genetic Algorithm. The obtained results from both studies elicit that it is possible to further reduce the number of input dimension of a classification system by using PCA algorithm without a reduction in the performance of the system.