Mat makro kristal sırların araştırılması ve geliştirilmesi
Investigation and development of matt macro crystal glazes
  1. Tez No: 537410
  2. Yazar: ESRA ÖZTÜRK RAZİ
  3. Danışmanlar: PROF. SONER GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Artistik sır çeşidi olan kristal sırlar, uygulandığı seramik yüzeyi kattığı görsel etkilerle çekici kılmaktadır. Elde edilmesi uzun süreçlere dayanmaktadır. Pişirim sıcaklığı, programı ve sırın uygulanma şekli oldukça önemlidir. Bu araştırmada mat makro kristal sırlar, uygulamalı olarak çalışılmış, olumlu özelliklerdeki sırların pişirim sıcaklığı ve programı, hammaddelerin sır bünyesinde artan ve azalan oranlarda kullanılmasını içeren araştırma programı ile denemeler gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde seramik sırları ve artistik sır çeşitleri tanımlanmış, ikinci bölümde kristal sırların tanımı, tarihçesi, çeşitleri ve çalışan sanatçılar ile ilgili bilgiler verilmiştir. Mat makro kristal sırların araştırmasında kullanılan hammadde ve oksitlerin tanımının yer aldığı, denemelerin yapıldığı ve farklı pişirim sıcaklıklarının uygulandığı araştırmalar üçüncü bölümü oluşturmaktadır. Son bölümde ise, yapılan denemelerden olumlu bulunan bünyeler çoğaltılarak kişisel uygulamalara geçilmiştir. Kişisel uygulamalarda kullanılan oksitler ve oranları değiştirilerek farklı görsel efektlere sahip sırlı ürünler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Crystal glazes, which are the artistic glaze type, make attractive the applied ceramic surface by the visual effects. Its acquisition extends a long process. The firing temperature, the program and the way of application glaze are quite important. In this study, matt macro crystal glazes studied practically, firing temperature and program of glazes which demonstrate positive properties, were conducted with a research program including the use of increasing and decreasing rates raw materials in the glaze body by experiments. This research consists of four parts. In the first part, ceramic glazes and artistic glazes were defined, ın the part chapter, the definition, history and types of crystal glazes and information about artists who study with it. The third part consist of the definition of raw materials and oxides which are used in the research of matt macro crystal glazes, investigation of the experiments where are performed and applied different firing temperatures. In the last part, based on results of the positive structure of the experiments has been replicated and personal applications have been started. Glazed products obtained with different visual effects by the oxides which is used in personal applications and their percantages were modified.