Yerel zemin özelliklerinin betonarme bina maliyetlerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of local soil properties on concrete building costs
- Tez No: 537417
- Danışmanlar: DOÇ. İNAN KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada; tipik planı aynı 8 katlı betonarme binanın farklı deprem bölgeleri için zemin mühendislik özelliklerindeki değişime bağlı olarak kaba inşat maliyetindeki değişimi incelenmiştir. Zemin mühendislik özelliklerine bağlı olarak kaba inşaat maliyetindeki değişimini göstermek üzere projelendirilen tipik bir yapı; I. Derece, II. Derece, III. Derece, IV. Derece Deprem Bölgelerinde ve Depremsiz Durum için, zemin yatak katsayısı 10000 t/m3, zemin emniyet gerilmesi 50 t/m2 ve değişen zemin sınıflarında statik ve betonarme tasarımı yapılmıştır. Projelendirme aşamasında herhangi bir düzensizliğin olmamasına ve mimari projenin simetrik olmasına özellikle dikkat edilmiştir. Statik-betonarme tasarımları ve metrajları, Sta4CAD (v13.1) paket programı kullanımıyla modal analiz yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Programın verdiği sonuçlarla kalıp, beton ve çelik yapı malzemelerinin metrajları çıkarılarak hesaplanan yapının metraj farklarına göre, yaklaşık toplam maliyet değerleri revize edilmiş ve karşılaştırmalar yapılıp zemin özelliklerindeki değişimin yapı maliyeti üzerine etkisi irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; The change of rough construction cost of the same 8 storey reinforced concrete building due to the change of engineering properties of soil for different earthquake zones was investigated. A typical structure projected to demonstrate the change in the cost of construction, depending on the characteristics of soil engineering; In the 1st degree, 2nd degree, 3rd degree, 4th Degree in Earthquake Regions and non-earthquake, The coefficient of subgrade is 10000 t/m3, the allowable bearing capacity is 50 t/m2 and the changing classes are made static and reinforced concrete design. Particular attention has been paid to the absence of any irregularity in the projecting stage and to the symmetrical construction of the architectural project. Static-reinforced concrete designs and their measurements were made by using static Mode Superposition Method equivalent to Sta4CAD (v13.1) package program. By taking the results of the program, the concrete, steel and steel building materials the total cost of the building was revised according to quantity differences and the effects of the changes in soil properties on the building cost were examined.