Kannabis ve türevleri kullanım bozukluğu olan bireylerde el fonksiyonlarının incelenmesi
Investigation of hand functions in individuals with cannabis and derivations USE disorders
  1. Tez No: 537467
  2. Yazar: BEKİR GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAKİ UMUT TUĞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Türk toplumunda kannabis ve türevleri kullanım bozukluğu olan bireyler ile olmayan bireylerin kaba ve çimdikleme kuvvetleri ile el becerilerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntemler: NPİstanbul Beyin Hastanesi'nde takibi yapılan ve kannabis ve türevleri kullanım bozukluğu tanısı almış 33 birey ve kannabis ve türevleri kullanım bozukluğu olmayan 33 birey değerlendirmeye alındı. Araştırmaya alınan bireylerin kaba kavrama kuvveti Jamar marka dinamometre, lateral ve üçlü çimdikleme kuvvetleri Jamar marka pinchmetre ile ölçülerek“kilogram”cinsinden kaydedildi. Araştırmaya alınan bireylerin el becerilerinin değerlendirilmesi için Dokuz Delikli Çivi Testi (DDÇT) ve Minnesota El Beceri Testi (MEBT) ile bireylerin aktif katılım düzeyi ve fonksiyonel düzeylerini değerlendirmek için Michigan El Sonuç Anketi (MESA) kullanıldı. Bulgular: Araştırmaya dahil edilen vaka grubunun yaş ortalaması 27,67 ± 5,53 yıl, kontrol grubunun yaş ortalaması 25,88 ± 5,10 yıl idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to compare the grip and pinch strength of individuals with cannabis and derivation use disorder and without cannabis and derivation use disorder in Turkish society. Methods: 33 individuals who were diagnosed with cannabis and derivation use disorder at the NPİstanbul Beyin Hospital and 33 individuals who were without cannabis and derivation use disorders were included in this study. Grip strength was measured by Jamar dynamometer, lateral and triple pinch strength were measured by Jamar pinchmeter and recorded in kilograms. The Nine Hole Peg Test (The 9-HPT) and The Minnesota Manual Dexterity Test (MMDT) were used to assess the hand dexterity of individuals. The Michigan Hand Outcome Questionnaire (MHOQ) was used to assess the active participation level and functional levels of individuals. Results: The mean age of the case group was 27.67 ± 5.53 years and the mean age of the control group was 25.88 ± 5.10 years.