A novel software development methodology for research-based software projects
Araştırma tabanlı yazılım projeleri için yeni bir yazılım geliştirme metodolojisi
  1. Tez No: 537563
  2. Yazar: İBRAHİM CERECİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZİYA KARAKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Mühendislik Bilimleri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Orta ve büyük ölçekli yazılım geliştirme projeleri genellikle bir çok takım üyesi tarafından birlikte geliştirilirler. Takım üyelerinin koordine edilmesi, grup için uygun geliştirme yöntemleri kullanılması ve grubun yazılım geliştirme sürecinin kontrolü zor problemlerdir. Yazılım geliştirme metotları yoğunlukla bu zor problemlerin çözümü için kullanılmaktadırlar. Var olan yazılım geliştirme metotları her ne kadar endüstrinin ihtiyaçlarını karşılasalar dahi, akademisyenler tarafından üniversitelerde yürütülen araştırma tabanlı yazılım geliştirme proje ihtiyaçlarını sağlamaya yönelik değillerdir. Bu çalışmada; araştırma tabanlı yazılım projeleri için yeni bir metotun gerekli olduğunu ortaya koymak adına, bu alanda çalışan kişilerin ihtiyaçları ve üstün yöntemleri nitel bir çalışma ile toplanıp, toplanan veriler ışığında da, araştırma tabanlı yazılım projeleri için yeni bir yazılım geliştirme metotu sunulmuştur. Önerilen metot alan uzmanlarının sağladığı uzman görüşleri ile değerlendirilip araştırma tabanlı yazılım projeleri için uygun bulunmuştur. Çalışma sırasında toplanmış olan alan problemleri ve üstün yöntemler, araştırma tabanlı yazılım projelerinde yer almak isteyen proje yöneticileri, takım üyeleri, üniversiteler ve destekleyici kurumlara öneriler olarak bir çerçevede sunulmuştur. Bu öneriler kullanılarak ilerde gerçekleştirilecek olan benzeri projelerin verimlilikleri artırılabilir.
Özet (Çeviri)
Software development in mid-sized or large-scale projects is usually carried by a group of individuals, whose coordination, choosing suitable development practices for the group and keeping track of the software development process are all challenging tasks. Software development methodologies are heavily utilized for these purposes. Although previously proposed methodologies manage to meet the needs of the industry, they are not tailored to do so for academicians developing research-based software projects at universities. Therefore, in this thesis, our first aim is to show the necessity of a new software development methodology for research-based projects carried by the universities. Then, through current literature, interviews and questionnaires, the needs and the best practices of research-based projects are collected using grounded theory qualitative method. Finally, after completing the analysis of the findings, a new software development methodology is proposed tailored to the needs of the researchers that are working on research-based software projects. The proposed methodology is evaluated by the experts and it is found useful for the research-based software projects. Collected issues and best-practices are proposed as a guideline for the project managers, team members, funding agencies, universities, and the end-users of research-based software projects. These guidelines can be utilized to increase the productiveness of such projects.