Theoretical simulation and optimization of the hybrid renewable energy systems
Hibrit enerji sistemlerinin teorik simülasyonu ve optimizasyonu
- Tez No: 537928
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CANBOLAT, DOÇ. DR. DEMİRAL AKBAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Yenilenebilir enerji, dünyenın her yerindeki ülkelerin temel hedefidir. Küresel ısınma sorunu düyada her geçen gün büyüyor. Şirketler, zararlı emisyonları sınırlandırmak ve mümkün olduğunca azaltmak için yenilenebilir enerji yatırımlarına hız veriyorlar. Bu tez Türkiye'deki yenilenebilir enerji ve yenilenebilir enerji kaynaklarına odaklanmıştır. Bu çalımada güneş ve rüzgar enerjisinin verimli kullanımını sağlayacak bir sistem tasarlanmıştır. Bazı durumlarda, elektrik şebekesine bağlı olmayan tesislerin elektrik enerjisi talebi karşılanmalıır. Bu amaçla, çift yönlü dönüştürücü, piller ve yedek dizel jeneratörlerinin yanı sıra, güneş (PV) panellerinden ve rüzgar türbini jeneratörlerinden oluşan hibrit bir enerji sistemi kullanılabilir. Araştırma için Ankara Çubuk ve İzmir Urla bölgeleri seçildi. Elektrik Yenilenebilir Hibrit Optimizasyon Modeli (HOMER) programı bölgenin boylam ve enlem değerlerini girdikten sonra NASA yüzey meteorolojisi ve güneş enerjisi veri tabanınından aldığı güneş radyasyonu ve rüzgar hızı değerlerini kullanabilmektedir. Yazılım önerilen hibrit enerji sistemini bütün imkan ve bileşenlerle birlikte simüle etmekte ve en iyi sonucu önermektedir. En iyi sonuç, hibrit enerji sisteminde kullanılacak rüzgar türbini jeneratörlerinin özellikleri yanında, PV panellerinin enerji değeri ile gösterilmektedir. Simülasyon sonuçlarına göre, Çubuk / Ankara ve Urla / İzmir için iki hibrit enerji sistemi ele alındı. Urla için, ilk sistem 800 kW'lık PV paneller, 250 kW'lık bir rüzgar türbini ve bir dizel jeneratör içerirken, ikinci sistem, PV panelleri için 1,300 kW'lık PV paneller ile her biri 250 kW'lık üç rüzgar türbininden oluşmaktadır. İkinci sistem daha pahalı olmasına ragmen dizel jeneratör içermediğinden çevreye zararı daha azdır.
Özet (Çeviri)
The renewable energy is being the main aim for the countries all over the world. The global warming issue is getting more dangerous on our earth. The companies are aiming now to use the renewable energy to limit the harmful emissions and reduce it as much as possible. This thesis focused on the renewable energy and its resources in Turkey. The infinite value of solar radiation and wind speed are the purpose of this study because it can produce a clean energy by using a hybrid energy system which consists of PhotoVoltaic (PV) panels and wind turbine generators, besides the use of bidirectional converter, batteries and a back-up diesel generator, in some cases, to cover the electrical load demand. The selected areas were Cubuk in Ankara and Urla in Izmir. According to the known Hybrid Optimization Model for Electrical Renewable (HOMER) program, the solar radiation and wind speed values will be taken by using the tool of NASA surface meteorology and solar energy database after entering the longitude and latitude values of the areas. The software will implement the proposed hybrid energy system, with all the possibilities and components, and will suggest the top result. The top result will be shown according to the PV panels, besides the quantity of the wind turbine generators which will being used in the hybrid energy system. The simulation results of HOMER software suggested two hybrid energy systems for Cubuk / Ankara and Urla / Izmir. For Urla, the first hybrid system includes 800 kW PV panels, one 250 kW wind turbine generator and one diesel generator. The second hybrid system consists of 1,300 kW PV panels and three wind turbine generators of 250 kW each, without the needy of using the diesel generator, which means that the second hybrid system is producing a clean energy 100%.