Led lambalarla verimli bir aydınlatma sisteminin gerçekleştirilmesi
Realiziation of an efficient lighting system by means of led lamps
  1. Tez No: 537984
  2. Yazar: AYKUT BİLİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında led aydınlatma araçları ve gün ışığından faydalanılarak aydınlatma kalitesinin artırılması ve elektrik enerjisinin daha verimli kullanılması amacıyla bir akıllı aydınlatma sistemi gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda elektronik devre kartı oluşturma çalışmaları yapılmıştır. Gün ışığının aydınlatmaya olan etkisini ölçebilmek için devre kartı üzerinde, gün ışığı şiddetini ölçeceğimiz bir lüxmetre devresi oluşturulmuştur. Elektronik devre kartının hazırlanmasında mikroişlemci olarak arduino nano, lüxmetre devresi için BH1750FVI ışık sensörü modülü ve led aydınlatma aygıtlarını sürebilmek için L298N motor sürücü entegresi kullanılmıştır. Aydınlatma yapılacak ortamda, led aydınlatma araçları ile istenilen aydınlık şiddetine ulaşılana kadar kısma ve açma işlemi gerçekleştirilmiştir. Aydınlatmada led aygıtların kısılmasını veya açılmasını sağlayabilmek için PWM yöntemi kullanılmış, bu şekilde aydınlatma ortamı için belirlenen referans aydınlık şiddetine ulaşılmıştır. Gerçekleştirilen devre ile farklı günışığı görüş açılarına sahip çalışma ofislerinde denemeler yapılmış olup, elde edilen verilerle sistemin verimliliği incelenmiştir. Gün ışığının da aydınlatmaya dâhil edilmesi sayesinde, mevsimsel dönemlere ve aydınlatma işleminin yapıldığı ortamın konumuna göre değişiklikler göstermekle birlikte aydınlatma cihazlarının 8,5 saat açık kalması ile elde edilen verimlilik değerleri, akıllı aydınlatma sisteminin manuel açma kapama yapılan sistemlere göre %47.78 ile %97 oranlarına varan elektrik enerjisi tasarrufu sağladığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a smart lighting system was implemented in order to increase the lighting quality and to use electricity more efficiently by utilizing led lighting tools and daylight. For this purpose, electronic circuit board creation studies were carried out. A luminometer circuit has been established on the circuit board so as to measure daylight intensity and the effect of sunlight on illumination. In the preparation of the electronic circuit board,“Arduino Nano”was used as a microprocessor, BH1750FVI light sensor module was used for the luxmeter circuit and and the integrated L298N motor driver was used to run LED lighting devices. In the lighting environment, light reduction or bighting process has been achieved by using LED lighting tools, until the specified lighting intensity was reached. The PWM technique was used to ensure that led devices are switched on/off in lighting. By this way, the reference brightness for the lighting environment has been reached. Experiments were carried out in working offices with different daylight intensities and the efficiency of the system was examined with the data obtained. With the inclusion of daylight in the lighting, depending on the seasonal periods and the location of the lighting environment; the efficiency values obtained by the lighting devices remaining open for 8,5 hours shows that the smart lighting system saves up to 47.78% to 97% of the electricity energy compared to the systems with manual turn-on/of systems.