Diyarbakır yöresinde farklı toprak yönetiminin toprağın bazı fiziksel özelliklerine etkisi
Diyarbakir region soil of different land management the effect of some physical properties
  1. Tez No: 538273
  2. Yazar: ZÜLKÜF GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN BARİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma, Diyarbakır ili Çınar ilçesi tarım topraklarının farklı kullanım koşullarının toprağın fiziksel özelliklerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla üç farklı şekilde kullanılan (kuru,sulu,mera) tarım alanlarının her birinde 5 örnek olmak üzere toplam 15 noktadan örnek alınmıştır. Toprak örneklerinde tekstür, pH, tuz, kireç, organik madde, penetrasyon direnci, katyon değişim kapasitesi, kütle yoğunluğu, tarla kapasitesi, solma noktası, yarayışlı su, hidrolik iletkenlik ve agregat stabilitesi analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre bölge toprakları tekstür bakımından ağır bünyeli olduğu, organik madde yönünden işlemeli tarım yapılan kuru ve sulu alanlarının oldukça yetersiz mera alanlarının ise yeterli olduğu bulunmuştur. Toprakların organik madde içeriği, hidrolik iletkenlik, yarayışlı nem, pH ve penetrasyon direnci bakımından kuru ve sulu örnekleme noktaları arasında bir fark bulunmazken, meradan alınan örnekler arasında önemli farklar bulunmuştur. Toprakların pH değerleri hafif alkali ve alkali düzeyde belirlendiğinden zamanla sorun teşkil edebileceği belirlenmiştir. Toprakların kullanım durumu ile porozite, kütle yoğunluğu ve agregat stabilitesi arasında önemli farklar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of different usage conditions of agricultural areas on physical and chemical properties of soil in Çınar district of Diyarbakır province. For this purpose, a total of 15 points were taken as 5 samples from each of the agricultural areas used in three different ways. Texture, pH, salt, lime, organic matter, penetration resistance, cation exchange capacity, mass density, field capacity, fading point, available water, hydraulic conductivity and aggregate stability were analyzed in soil samples. According to the findings, it was found that the region is heavily textured in terms of textures, and that the dry and wet areas of the cultivated agriculture were sufficient in terms of organic matter. While there was no difference between the organic and organic matter content of the soils, hydraulic conductivity, available moisture, pH and penetration resistance, there was no significant difference between dry and watery sampling points. Since the pH values of the soils are determined at the level of alkaline and alkaline levels, it can be problematic in time. Significant differences have been achieved between the use of soils and porosity, bulk density and aggregate stability.