Lise öğrencilerinde öznel mutluluk suçluluk ve utancın yordayıcısı olarak siber zorbalık
Cyber mobbing as the predictors of subjective happiness, guiltiness and shame in high school students
- Tez No: 538372
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT DİLMAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Araştırmanın amacı ergenlerin siber zorbalık, öznel mutluluk, suçluluk ve utanç düzeyleri arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırmanın çalışma evrenini 2017-2018 yılındaki İstanbul'un farklı ilçelerinde yer alan liselerde öğrenim gören öğrencilerden oluşturmaktadır. Çalışma grubu, bireyler içerisinde tesadüfi örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiş, 350' sı kız 270'i erkek 620 bireyden oluşmaktadır. Araştırmada ergenlerin siber zorbalık, öznel iyi oluş ve utanç ve suçluluk arasındaki yordayıcı ilişkileri ortaya koymak için Yapısal Eşitlik Modeli, AMOS 16 sürümü kullanılmıştır. Bu program yaptığımız araştırmada gözlenen verileri ve örtük değişkenler arasındaki ilişkileri ortaya koymak için kullanılan programdır. Araştırmada gerekli verilerin toplanması için, Kişisel Bilgi Formu, siber zorbalık düzeylerini belirlemek için 'Siber Zorbalık Ölçeği', mutluluk düzeylerini ölçmek için 'Öznel Mutluluk Ölçeği', Suçluluk ve utanç duygularını ölçmek için ise 'Suçluluk ve Utanç Ölçeği' kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular ışığında, öznel mutluluk, suçluluk ve utanç arasında ilişkisel anlamda negatif yönlü bir ilişki görülmüştür. Suçluluk ve utanç düzeyi arttıkça öznel mutluluk düzeyi azalmaktadır. Siber zorbalık ile öznel mutluluk arasındaki ilişkisel anlamda negatif yönlü bir ilişki görülmüştür. Bireyin siber zorbalık davranışlarının öznel mutluluk düzeyi ile ters orantı görülmektedir. Siber zorbalık davranışlarında bulunan kişilerin öznel mutluluğunda düzey olarak azalma görülmektedir. Suçluluk ve utanç ile siber zorbalık arasında ilişkisel anlamda pozitif yönlü anlamlı bir ilişki görülmüştür. Suçluluk ve utanç duygusunun siber zorbalıkla orantılı düzeye sahiplerdir Ulaşılan bulgular ışığında çalışmanın öneriler de bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationships between subjective happiness, cyber mobbing, guiltiness, and shame levels of adolescents. Population of the research consists of high school students at the high schools at different districts of Istanbul between 2017 and 2018. Study group includes a total of 620 individuals as 350 females and 270 males, who are selected by random sampling method among these individuals. In the present study, the predictive relationships between cyber mobbing, subjective well-being and shame and guiltiness of adolescents are analyzed by using the AMOS 16 Program according to the“Structural Equation Model”. Structural equation modeling is a statistical approach that reveals the causal and mutual relationships between latent variables and that are observed to test a theoretical model. In order to collect the required data in the study; Personal Data Form,“Cyber Mobbing Scale”for determining the cyber mobbing levels,“Subjective Happiness Scale”for measuring the happiness levels, and“Guiltiness and Shame Scale”for measuring the guiltiness and shame feelings are used. According to the findings obtained from the study, a significant negative correlation is found between guiltiness and shame, and subjective happiness. As the level of guiltiness and shame increases, the level of subjective happiness decreases. There is also a significant negative correlation between cyber mobbing and subjective happiness. It is observed that there is an inverse proportion between the individual's cyber mobbing behaviors and the subjective happiness level. A decrease is seen in the level of subjective happiness of the individuals showing cyber mobbing behaviors. There is a significant positive correlation between guiltiness and shame, and cyber mobbing. The feeling of guiltiness and shame have proportional levels with cyber mobbing. When one increases, other also increases. In the light of the findings obtained, recommendations section of the study is developed.