Kimyasal temperlenmiş soda-kireç camının balistik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of ballistic properties of chemically tempered soda-lime glass
  1. Tez No: 538998
  2. Yazar: ONUR SAVAŞIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRAH DÖLEKÇEKİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Chemical Engineering, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada geleneksel transparan zırh sistemlerine alternatif olarak kullanılabilecek, daha hafif, ince ve aynı zamanda ticari olarak üretilmesine olanak sağlanabilecek kapasitede transparan zırh malzemesi geliştirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmanın başlangıç aşamasında piyasadan kolayca elde edilebilecek soda-kireç camı 450 ºC sıcaklığındaki KNO3 tuzunda 8 saat, 16 saat, 1, 3, 5, ve 7 gün boyunca iyon değişimi için bekletilmiştir. Daha sonra her bir numune grubu için on adet sertlik ve beş adet nokta eğme testi uygulanmıştır. Ayrıca taramalı elektron mikroskobunda EDX yöntemiyle KNO3 tuzunun nüfuz etme derinliği ve konsantrasyonu gösterilmiştir. Elde edilen bilgiler doğrultusunda 6 âdeti kimyasal iyon değişim yöntemi ile mukavemet kazandırılmış olmak üzere toplam 16 adet balistik test numunesi üretilmiştir. MIL-STD-662F test standardına göre gerçekleştirilen V50 balistik testi sonucuna göre mukavemet kazandırılmış numunelerin %17 daha iyi performans gösterdiği tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to develop transparent armor material that can be used as an alternative to conventional transparent armor systems, which is lighter, thin and also affordable by commercially. At the beginning of the study, soda-lime glass, which can be easily obtained from the market, was immersed in the KNO3 salt at 450 ºC for 8 hour, 16 hour, 1, 3, 5 and 7 days for ion exchange. Then, hardness and four point bending test were applied for each sample group. In addition, the penetration depth and concentration of KNO3 salt were investigated by the EDX method in the scanning electron microscope. In accordance with the information obtained, a total of 16 ballistic test specimens were produced. The V50 ballistic test performed according to MIL-STD-662F test standard showed 17% better performance of the strengthened samples.