An Analysis of foreign direct investments and economic growth an application on Turkey
- Tez No: 53903
- Danışmanlar: PROF.DR. SUUT DOĞRUEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu tez çalışması doğrudan yabancı yatırımlar ve ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi teorik olarak analiz etmeyi ve Türkiye ekonomisi üzerine bir uygulama yapmayı amaçlamaktadır. Hipotezimizin üç temel unsuru bulunmaktadır. Birincisi, çok uluslu şirketler teknolojinin en önemli üreticisi olarak görülmekte, teknoloji ise ekonomik büyümenin temel girdilerinden birisi olarak varsayılmaktadır. Dolayısıyla, doğrudan yabancı yatırımların ekonomik büyümeyi arttırma potansiyeli olduğu öne sürülmektedir. İkinci olarak, bir ülkedeki teknolojik yeterlilik ve ekonomik büyüme ile doğrudan yabancı yatırımlar arasındaki ilişkinin karşılıklı ve birbirini besleyen bir yapıda olduğu gösterilmektedir. Son olarak ise, doğrudan yabancı yatırımların yarattığı potansiyelden gelişmiş ve sadece belli sayıda gelişmekte olan ülkenin faydalanabileceği öne sürülmektedir. Bu noktada, üretimin uluslararasılaşmasının gelişmekte olan ülkeler için önemi ortaya çıkar. Buradan hareketle, doğrudan yabancı yatırımların Türkiye ekonomisi ve özellikle Türk imalat sanayi üzerine etkileri incelenmiştir. Bu analiz, ekonometrik modeller, yerli ve yabancı firmaların karşılaştırılması ve yabancı firmaların bazı göstergelerle performanslarının incelenmesi yöntemleriyle gerçekleştirilmiştir. Bu analizlerin sonucu Türkiye'nin bir dönüm noktasında olduğunu göstermektedir. Türkiye doğrudan yabancı yatırımların pozitif etkilerinin gerçekleşebileciği az sayıdaki gelişmekte olan ülkeden birisi olabilir. Fakat bunun terside aynı derecede mümkün görülmektedir. Gelişmenin ne yönde olacağı ise Türkiye'nin içsel dinamiklerine ve yakın dönemde izleyeceği politikalara bağlıdır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to analyze the link between foreign direct investments and economic growth in a theoretical framework with an application on Turkish economy. Our theoretical hypothesis combines three different arguments. First, transnational corporations are argued to be the foremost producer of technology which is considered to be the vital input of economic growth. Therefore, it is claimed that there is a potential to be created by foreign direct investments for the economic growth of host countries. Secondly, the link between foreign direct investment, technological competence and economic growth of host countries are revealed to be interdependent. Thirdly, it is suggested that developed and only limited number of developing countries could benefit from the positive impact or spillovers of foreign direct investment. The importance of internationalization of production is stressed for the growth process of developing countries. That has linked us to the analyses of foreign direct investments in Turkey as a case study. The impact or spillovers of foreign direct investments on Turkish economy and particularly on Turkish manufacturing industry have been examined using econometric models, comparing domestic and foreign firms and examining some performance indicators of foreign firms. The detailed analyses of foreign direct investments in Turkey tend to suggest that Turkey is at the crossroad. It may be among the number of developing countries having positive spillovers from foreign direct investment flows, but the reverse is also likely. The analyses is concluded that it all depends on internal dynamics and policies of Turkey.