Developing a statistical Turkish sign language translation system for primary school students
İlköğretim öğrencileri için istatistiksel Türk işaret dili çeviri sistemi geliştirme
- Tez No: 539276
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNGA GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Günümüzde, eğitim alanındaki bilgiye erişim arttıkça, ilkokul çocukları için yeni teknolojiler gelişmektedir. Ancak sağır ve dilsiz çocukların özellikle okul hayatlarındaki bilgiye erişimi sınırlıdır. Bunun en önemli sebeplerinden biri Türk İşaret Dili(TİD) alanındaki çalışmaların eksikliğidir. Bu çalışmada ilk kez istatistiksel makina çevirisi yaklaşımıyla Türkçe'den Türkçe İşaret Diline çeviri yapılmıştır. Tercüme için gerekli veriler ilkokul çocuklarının ders kitaplarından alınmış ve veri işleme çeşitli algoritmalar kullanılarak yapılmıştır. Sistem, Moses Decoder ile kullanılmış ve sonuçlar farklı değerlendirme ölçütleriyle test edilmiştir. Literatürde başka bir SMT tabanlı çalışma bulunmadığından, bu çalışmadan elde edilen sonuçlar karşılaştırılamamaktadır. Buna rağmen, sonuçlardan elde edilen skorların yeni çalışmalar için motive edici olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, as the access to information in the field of education increases, new technologies are developing for primary school children. However, deaf and dumb children still have limited access to the information especially in their school lives. One of the most important reasons for this problem is the lack of studies in the Turkish Sign Language domain. In this study, for the first time, translation from Turkish to Turkish Sign Language has been performed with statistical machine translation approach. The data required for translation were taken from the textbooks of primary school children and data processing was performed by using various algorithms. The system has been used with Moses Decoder and the results have been tested with different evaluation metrics. Because there is no other SMT based study for Turkish Sign Language in the literature, the results obtained from this study can not be compared. Nevertheless, it is seen that the scores obtained from results are motivating for new studies.