Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde Türkiye medyası ve tarihsel blokun dönüşümü
Conversion of historical block and Turkey media under the rule of Justice and Development Party
- Tez No: 539514
- Danışmanlar: PROF. GÖKHAN ATILGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
2002 yılında AKP'nin iktidara gelmesi ile Türkiye medyası radikal bir dönüşüm yaşamıştır. Bu dönüşüm, medya ortamının hem mülkiyet ve kontrol ilişkilerine, hem de medya çıktılarının ideolojik yaklaşımlarına yansımıştır. Mevcut çalışma, işte bu dönüşümü toplumsal bütünlüğü göz önünde tutarak açıklamayı konu edinmiştir. Çalışmada 2002-2018 yılları arasında iktidar-medya ilişkileri, Gramsci'nin“tarihsel blok”yaklaşımı çerçevesinde çözümlenmektedir. Bu çözümlemede, Marx'ın çalışmalarında kullandığı diyalektik yöntem ile J.B.Thompson'ın ideoloji çözümlemeleri için geliştirdiği“derin-yorumsama”yöntemi birbirine entegre edilmiştir. Çalışmanın ilk üç bölümü, AKP döneminde medyanın mülkiyet ve kontrol yapısının değişimine odaklanırken, bu değişimi AKP'nin hegemonya stratejilerine dayandırmıştır. Dördüncü bölüm bu değişimin haber metinlerine nasıl yansıdığını araştırmıştır. Örnek olay olarak 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşen Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri seçilmiştir. Örnek olay üzerinden Sabah, Hürriyet ve Milat'ın haber metinleri“derin-yorumsama”yöntemi aracılığıyla ideoloji analizine tabi tutulmuştur. Bu analiz ile birlikte medyanın mülkiyet ve kontrol yapısındaki değişimin ideolojik alana nasıl yansıdığı da tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey's media has experienced a radical transformation with Justice and Development Party since 2002. This conversion, the media environment is reflected in both the property and control relations and the ideological approaches of the media outputs. The current study is the subject of this transformation, considering the social cohesion. In the study, the relations between power and media between the years of 2002-2018 are analyzed within the framework of Gramsci's eri historical block-approach. In this analysis, the dialectical method used by Marx in his works was integrated into the“deep-interpretation”method developed by J.B.Thompson for ideology analyzes. The first three chapters of the study focused on the change in the ownership and control structure of the media in the AKP period, and based on the AKP's hegemony strategies. The fourth chapter explores how this change is reflected in news texts. As a case study, the President and the 27th Term General Elections held on 24 June 2018 were elected. In the case study, Sabah, Hürriyet and Milat's news texts were subjected to ideology analysis through the“deep-interpretation”method. With this analysis, how the change in the ownership and control structure of the media is reflected in the ideological sphere is also discussed.