Tarm 92 arpa çeşiti ile bunun sentetik mutant hatlarının tane verimi ve bazı verim öğeleri yönünden karşılaştırılması
Comparison of tarm 92 barley cultivar with its synthetic mutant lines in terms of grain yield and some yield characteristics
- Tez No: 539585
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırma, Erzurum ekolojik koşullarında 2017 yazında yürütülmüştür. Araştırmada, alternatif Tarm 92 arpa çeşidi ile bundan elde edilen 31 mutant hattın M4 generasyonu verim ve bazı verim öğeleri yönünden değerlendirilmiştir. Tarm 92 arpa çeşidinde ekim-olgunlaşma dönemi 92,0 gün iken mutant hatlarda bu dönem 89,0-97,7 arasında değişmiş ve erkenci 2 mutant hat ile arasındaki fark önemli bulunmuştur. Tarm 92 çeşidinde bitki boyu 80,7 cm ve mutant hatlarda ise 65,0-89,7 cm arasında değişmiş ve kısa boylu 11 mutant hat ile arasındaki fark önemli bulunmuştur. Tarm 92 çeşidinde tane verimi 295,5 kg/da iken yüksek verimli mutant hatlarda tane verimi 303,9 - 383,1 kg/da arasında değişmiş ve bunlardan 15 mutant hat ile arasındaki fark önemli olmuştur. Tarm 92 çeşidinde bin tane ağırlığı 55,4 g ve ham protein oranı %9,5 iken bu iki özellik mutant hatlarda 52,7-63,8 g ve %7,4-11,5 arasında değişmiş ve birçok mutant hat ile arasındaki fark önemli bulunmuştur. Sonuç olarak, yüksek tane verimleri ile diğer üstün özellikleri birlikte değerlendirildiğinde özellikle 11, 1, 23 ve 4 nolu mutant hatların bölgemiz sulu koşullarına uygun maltlık ve yemlik yazlık çeşitlerin geliştirilmesi yönünden oldukça ümitvar oldukları kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out under the ecological conditions of Erzurum in summer 2017. In the research, grain yield and some yield characteristics of Tarm 92 barley cultivar with M4 generation of its 31 synthetic mutant lines were compared. Sowing-maturity period in cultivar Tarm 92 was 92,0 days while it ranged from 89,0 to 97,7 days in synthetic mutant lines. There was a significant difference between Tarm 92 cultivar and 2 mutant lines in terms of earlines. Plant height in Tarm 92 cultivar was 80,7 cm while it ranged from 65,0 to 89,7 cm and the difference between Tarm 92 cultivar and 11 short mutant lines were found to be significant. Grain yield in Tarm 92 cultivar was 2955 kg/ha whereas it varied between 3039 to 3831 kg/ha in high yielding mutant lines and the difference were significant between Tarm 92 cultivar and 15 mutant lines. While 1000-seed weight in Tarm 92 cultivar was 55,4 g and crude protein rate was 9,5%, these two properties ranged from 52,7 to 63,8 g and from 7,4 to 11,5% in mutant lines and the difference between the standart cultivar for malt and feeding its many synthetic mutant lines were to be significant. As a result, taking into account considering high grain yield and other better properties, especially synthetic mutant lines 11, 1 , 23 and 4 were found to be promising in the development of new as spring barley cultivar in the ecological conditions of Erzurum.