Fault tolerant flight control applications for a fixed wing UAV using linear and nonlinear approaches
Doğrusal ve doğrusal olmayan yaklaşımları kullanarak sabit kanatlı İHA için hata toleranslı uçuş kontrol uygulamaları
- Tez No: 539703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY YAVRUCUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Aircraft Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Herhangi bir uçuşta, kontrol yüzeyi ya da akçuatör arızaları, sistem ile ilgili uçuşta kontrol kaybına yol açar ve sonuçlar ölümcül olabilir. Bu tezde, bu kazaları önlemek için, aktif hata toleranslı uçuş kontrolü (HTUK) kullanılmaktadır. Sistem, doğrusal olmayan kontrol tekniği, Duruma Bağlı Riccati Denklemi (DBRD) ve doğrusal kontrol tekniklerinden oluşur. Ayrıca, acil durumlar için örnekler; kontrol yüzeyi hasarı, indirgemesi, sıkışması ve türbülans, farklı düzeylerde incelenmiştir. Ek olarak, DBRD kontrolcüsü için duruma bağlı katsayı (SDC) matrislerinin yapımı ile ilgili bir sorun varsa, çözüm Doğrusal Karesel Düzenleyici (DKD) ve Doğrusal Karesel Referans İzleyicisine (DKİ) değişim olacaktır. Bu acil durumları önlemek için, bir Yeniden Yapılandırma Mekanizması (YM), kontrol yüzey hareketini yavaşlatmak, hızlandırmak veya uçuşta kontrol kaybını (UKK) önlemek için DKD/DKİ kontrolcüsüne geçmek için DBRD kontrolcüsüne gerçek zamanlı olarak sinyaller gönderir. Karşılaştırmalı şekiller, hibrid hata toleranslı uçuş kontrolcüsünün etkinliğini göstermek için verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Control surface or actuator faults or failures in any flight, lead to system-induced loss of control in flight (LOC-I) and results can be fatal. In this thesis, to prevent these accidents, an active fault-tolerant flight control (FTFC) is proposed. The system consists of the nonlinear control technique, state-dependent Riccati equation (SDRE) and linear controller techniques. Besides, examples for emergency cases; control surface damage, degradation, stuck and turbulence are studied for different levels. In addition, if there is a problem with regard to the construction of the state-dependent coefficient (SDC) matrices for SDRE controller, the solution is to change to a Linear Quadratic Regulator (LQR) and Linear Quadratic Tracking (LQT). To prevent these emergencies, a Reconfigure Mechanism (RM) sends signals in real-time to the SDRE controller to slow down or accelerate the control surface movement or change to LQR/LQT controller to prevent LOC-I. Comparative figures are given to illustrate the effectiveness of the hybrid controller architecture.