Lomber spinal stenoza bağlı kronik ağrıda transkranial doğru akım stimülasyonunun etkinliğinin değerlendirilmesi
Effectiveness of transcranial direct current stimulation in chronic pain related to lumbar spinal stenosis
  1. Tez No: 539722
  2. Yazar: ENES EFE İŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLŞAD SİNDEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Lomber Spinal Stenoza Bağlı Kronik Ağrıda Transkranial Doğru Akım Stimülasyonunun Etkinliğinin Değerlendirilmesi Amaç: Bir noninvaziv beyin uyarımı yöntemi olan transkranial Doğru Akım Stimülasyonu (tDAS); kronik ağrı sendromlarında umut vadeden bir yöntemdir. Lomber spinal stenoza (LSS) bağlı, alt ekstremite yayılımı gösteren kronik ağrıda tDAS'ın etkinliğini araştıran bir çalışma bulunmamaktadır. Yaptığımız bu çalışmada LSS'ye bağlı kronik ağrıda tDAS'ın ağrı, yürüme süre ve mesafesi, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Randomize, plasebo-kontrollü, çift-kör ve prospektif olarak planlanan bu çalışmaya“lomber spinal stenoza bağlı kronik ağrı”tanısı alan ve çalışmaya alınma kriterlerine uyan 32 hasta dahil edildi. Aktif gruptaki hastaların primer motor korteks bölgesine (M1) 2 miliAmperlik sabit bir akımla 10 seans 20 dakikalık anodal tDAS uygulaması yapıldı. Hastalar tedavi öncesi, birinci, beşinci ve onuncu seans sonrası ve tedavi btiminden 5 gün, 1 ay ve 3 ay sonra değerlendirildi. Değerlendirmelerde ağrı için Vizüel Analog Skala (VAS), yürüme süre ve mesafeleri için Yürüme Bandı Yürüme Testi (YBYT), fonksiyonel durum için Modifiye Oswestry Bel Ağrısı Dizabilite Anketi (MOBADA) ve yaşam kalitesi için Short Form-36 (SF-36) kullanıldı. Bulgular: Grup içi karşılaştırmalarda; aktif grupta plasebodan farklı olarak tDAS analjezik etkinliğinin 1. ayda da devam ettiği görüldü. Gruplar arası karşılaştırmalarda; tedavi sonrası yapılan tüm kontrollerde semptomsuz yürüme süre ve mesafesi ile maksimum yürüme mesafesi aktif grupta anlamlı olarak yüksek bulundu. Aktif tedavi alan grupta tedavi sonrası 1. ay MOBADA skorları anlamlı olarak daha düşüktü. Tedavi sonrası 1. ay kontrolünde, SF-36 ile değerlendirilen yaşam kalitesinin fiziksel fonksiyon, fiziksel rol güçlüğü, ruhsal sağlık, sosyal fonksiyon, ağrı alt skalaları üzerinde tedavi öncesiyle karşılaştırıldığında plaseboya göre daha anlamlı değişim görüldü. tDAS'ın ağrı, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine istatistiksel olarak anlamlı olumlu etkileri 1. ayda izlenirken, 3. ay kontrolünde gözlemlenmedi. Sonuç: Basit ve güvenli bir noninvaziv beyin stimülasyon tekniği olan tDAS, LSS nedenli kronik ağrıda hastanın ağrısını azaltan; mobilitesini, fonksiyonelliğini ve yaşam kalitesini arttıran etkin bir tedavi/adjuvan tedavi seçeneği olabilir.
Özet (Çeviri)
Effectiveness Of Transcranial Direct Current Stimulation in Chronic Pain Related To Lumbar Spinal Stenosis Objective: Transcranial Direct Current Stimulation (tDCS) is a promising non-invasive brain stimulation technique in chronic pain. There is no study investigating the effectiveness of tDCS in radiating chronic lower extremity pain related to lumbar spinal stenosis (LSS). The aim of this study was to investigate the effects of tDCS on pain, walking capacity, functional status and quality of life in patients with chronic pain related to LSS. Patients and Methods: 32 patients diagnosed with chronic pain related to LSS were enrolled in this prospective, randomized, double blind, placebo-controlled study according to inclusion/exclusion criteria. Patients in active group received 10 sessions of anodal tDCS delivered over primary motor cortex (M1) with a constant current of 2 miliAmpers for 20 minutes. Patients were evaluated at baseline, on day 1, 5 and 10 (after the session) and 5 days, 1 month and 3 months after treatment. Pain was evaluated by Visual Analog Scale (VAS), walking duration and distance by treadmill walking test, functional status by Modified Oswestry Low Back Pain Disability Questionnaire (MOLBPDQ) and quality of life by Short Form-36 (SF-36). Results: In-group comparisons; in contrast to placebo, analgesic effect of active tDCS continued 1 month after treatment. In all tests after last session; asymptomatic walking duration, asymptomatic walking distance and maximum walking distance were significantly higher in active group compared to placebo. Patients receiving active stimulation had significantly lower MOLBDQ scores 1 month after treatment. Compared to baseline; statistically significant changes were found in physical functioning, role limitations due to physical health, emotional well-being, social functioning and pain subscales of SF-36 1 month after treatment in active group. Statistically significant positive effects of tDCS on pain, functional status and quality of life were observed at 1 month after treatment, but not at 3 months. Conclusion: tDCS, which is a simple and safe non-invasive brain stimulation technique, can induce pain relief and improve mobility, functionality and quality of life in patients suffering chronic pain related to LSS and might be an effective treatment/adjuvant therapy option.