Aliağa Güzelhisar çayı ve çevresinin kimi kirleticiler bakımından incelenmesi
A research on some pollutants of Aliaga creek and it environs
- Tez No: 539847
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ANAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Ege Bölgesi'nde bulunan İzmir'in il sınırları içerisindeki ilçesi Aliağa'nın Güzelhisar Havzası'nda belirlenen birbirinden bağımsız 12 adet noktadan toprak numuneleri 3 aylık periyotlarla, bitki ve su numuneleri ise 1,5 aylık periyotlarla alınmış olup, toprak, bitki ve suların ağır metal içerikleri ile ayrıca suların bor ve nitrat içerikleri tespit edilerek çalışma alanının kirlilik vaziyeti saptanmıştır. Çalışmalar sonucu belirlenen verilere göre bölge toprakları genel itibariyle alınabilir ağır metal ve toplam ağır metal içerikleri bakımından sorunlu bulunmamıştır. Ancak toplam Ni sadece 5 no'lu istasyondan alınan toprak örneğinde yüksek bulunmuştur. En düşük ağır metal içerikleri 4.istasyondan alınan topraklarda, en yüksek ise genel bir dağılım gösterse de daha çok 5.istasyonda saptanmıştır. Araştırma bölgesi zeytin ağaçlarından alınan yaprakların ağır metal kirliliği yönünden uluslararası değerlendirmelere göre Cd, Co, Ni, Pb ve Cr bazı dönemler haricinde normal sınırlar içinde bulunmuştur. Zeytin yapraklarında Co içeriği 7.istasyon'da Ocak ve Ni içeriği 3,6 ve 9.istasyon'da Mart, Nisan, Haziran aylarında limit değerlerini biraz aşmıştır. Sularda ağır metal içerikleri“iz”değerlerde bulunmuş ve ağır metal kirliliği bakımından sorun saptanmamıştır. Bor içerikleri incelendiğinde 1,6,7,8,9,10,11,12 no'lu istasyonlarda sorun bulunmamış ancak 2,3,4,5 no'lu istasyonlarda üst sınır aşılmış ve kirlilik tespit edilmiştir. Suların NO3- içerikleri bakımından sorunlu olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Güzelhisar Creek and its environs in the city of Aliağa-İzmir were studied via its soils, vegetation and waters in order to determine the heavy metal pollution if there is. From 12 localities, every 3 months soil samples and every 1.5 months olive leaf and water samples were collected for one year. Boron and nitrate contents of the water samples were also determined. According to the results, the soils of the region had almost no problem in terms of total heavy metals and infact none interms of plant available (extractable) heavy metal contents. Only in some of the soils total Ni contents were slightly over the reference values. Generally the soils sampled from the 5th location some times had high total heavy metal contents. The heavy metal contents of the olive leaves were measured generally within the range reported by different authors. In some sampling dates of some localities, the Ni and Co contents of the olive leaves were slightly over the limits. No heavy metals were detected in the water samples. Their nitrate contents were also low. However, in some of the water samples boron was found high.