Türkiye'de yayılış gösteren bazı Tuber P. Micheli ex F.H. Wigg. türleri üzerinde morfolojik ve moleküler çalışmalar
Morphological and molecular studies on some Tuber P. Micheli ex F.H. Wigg. species distrubuted in Turkey
  1. Tez No: 539899
  2. Yazar: MEHRİCAN YARATANAKUL GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜVEN GÖRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma kapsamında 2012-2014 yılları arasında Türkiye genelinde yapılan arazi çalışmalarında onsekiz il, yirmi dokuz lokaliteden elli Tuber örneği elde edilmiştir. 2014-2016 yılları arasında gerçekleştirilen morfolojik ve moleküler laboratuvar çalışmalar sonucunda dokuz tür tespit edilmiştir. Bunlar; Tuber aestivum (Wulfen) Spreng., T. borchii Vittad. T. brumale Vittad. T. excavatum Vittad. T. ferrugineum Vittad. T. mesentericum Vittad. T. nitidum Vittad. T. puberulum Berk. & Broome ve T. rufum Pollini'dir. Örneklerin rDNA ITS bölgesi dizi analizleri yapılmış ve elde edilen veriler ile filogenetik soy ağaçları oluşturulmuştur. Türkiye Tuber örnekleri Avrupa örnekleriyle yüksek benzerlik göstermiş ve Aestivum, Brumale, Rufum, Excavatum ve Puberulum olmak üzere güçlü desteklenen beş klada ayrılmıştır. Rufum grubu türlerinin ayrımında kullanılan morfolojik karakterler, moleküler veriler ışığında tekrar değerlendirilmiş, diğer türlerin morfolojik tanımlamalarının doğruluğu moleküler verilerle desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, between the years 2012-2014 at field studies that carried out in eighteen provinces across Turkey, fifty Tuber specimens were collected from twenty-nine localities. Nine species were identified as a result of morphological and molecular laboratory studies carried out between the years 2014-2016. These are; Tuber aestivum (Wulfen) Spreng., T. borchii Vittad. T. brumale Vittad. T. excavatum Vittad. T. ferrugineum Vittad., T. mesentericum Vittad. T. nitidum Vittad. T. puberulum Berk. & Broome and T. rufum Pollini. rDNA ITS region sequence analysis of the samples was performed and phylogenetic trees were formed with the obtained data. Turkey Tuber specimens showed high similarity with the European specimens and divided into five clade including Aestivum, Brumale, Rufum, Excavatum and Puberulum. The morphological characters used to distinguish the species of Rufum group were re-evaluated in the light of the molecular data, and the correctness of the morphological identifications of the other species was supported by the molecular data.