Derin sinir ağları ile derinlik imgelerinden insan sezimi
Human detection from depth images with deep neural networks
  1. Tez No: 539992
  2. Yazar: DİDEM ÖZÜPEK TAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HELİN DUTAĞACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Telekomünikasyon - Sinyal İşleme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında, derin sinir ağları kullanarak, iç ortamda elde edilmiş derinlik imgelerinden, her türlü pozisyonda bulunabilen insanların baş-omuz bölgelerinin algılanması hedeflenmiştir. Aday baş-omuz bölgelerini doğrulayacak ya da eleyecek şekilde kurgulanmış iki sınıflı derin mimariler tasarlanmıştır. Bu mimarilerin eğitilmesi ve test edilmesi için Kinect Takip Hassasiyeti Veri Kümesi, RGB-D İnsan Veri Kümesi ve UR Düşme Algılama Veri Kümesi'ndeki derinlik imgelerinden baş-omuz bölgelerini içeren kutucuklar işaretlenip kesilmiştir. Aynı şekilde, baş-omuz bölgesine benzeyen negatif kutucuklar da bu derinlik imgelerinden elde edilmiştir. Pozitif ve negatif örnekleri doğru bir şekilde sınıflandırmak üzere çeşitli derin sinir ağı mimarileri tasarlanmıştır. Sinir ağlarının eğitiminde katman arttırımının ve sinir ağlarına özel parametrelerin değişiminin sınıflandırma başarımı üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this work is to detect humans in arbitrary poses from depth images acquired in indoor envrionments through recognition of head-shoulder regions with deep neural networks. In order to train and test deep neural networks, rectangular boxes containing head-shoulder regions were extracted from depth images in Kinect Tracking Precision Dataset, UR Fall Detection Dataset and RGB-D People Dataset. Rectangular regions containing negative examples resembling head-shoulder shape were also extracted. Several network architectures were designed to correctly classify positive and negative examples. Effects of increasing number of layers in neural networks and effects of changing special parameters on the classification performance were examined.