İntraoral maksiller molar distalizasyonu ile mandibular fonksiyonel ilerletmenin yüzün yumuşak dokuları üzerine etkilerinin 3 boyutlu stereofotogrametri ile karşılaştırılması
Comparison of intraoral maxillary molar distalization and mandibular functional advancement on facial soft tissues using 3 dimensional stereophotogrammetry
  1. Tez No: 540008
  2. Yazar: ERŞAT CEM İREZLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI BAYSAL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu prospektif klinik çalışmanın amacı, Sınıf II malokluzyona sahip çocuklarda, akrilik splint Herbt apareyi ile fonksiyonel mandibular ilerletme ve palatinal vida destekli apareyle maksiller molar distalizasyonu sonrası yüzün yumuşak dokularında meydana gelen değişikliklerin stereofotogrametri ile değerlendirilmesi ve hastaların profilinde oluşan değişikliklerin incelenmesidir. Yaşları ortalama 11,20 ± 2,15 olan 30 hasta (10 erkek, 20 kız) klinik ve radyolojik olarak değerlendirildikten sonra uygun olan bireyler çalışmaya dahil edilmiştir. Altı erkek ve 9 kızdan oluşan birinci gruba (ortalama yaş=11,60±0,82) Herbst apareyi ile, 4 erkek ve 11 kızdan oluşan ikinci grup (ortalama yaş=11,46±1,30) ise distalizasyon ile tedavi edilmiştir. Grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalarda tekrarlı ölçümler için iki yönlü varyans analizi kullanılmıştır (p≤0,05). Herbst grubunda distalizasyon grubuna göre daha fazla iskeletsel değişiklik gözlenmiştir. Maksiller yükseklik açısında (p≤0,01), SNB açısında (p=0,003), efektif mandibula boyutunda (p=0,008) ve maksillomandibular farktaki (p≤0,001) artış ile ANB açısı (p≤0,001) ve Wits değerindeki (p≤0,001) azalma Herbst grubunda daha fazladır. Distalizasyon grubunda üst kesicilerde retrüzyon ve retroklinasyon, Herbst grubunda ise alt kesicilerde protrüzyon ve proklinasyon meydana gelmiştir. 3dMD ölçümleri değerlendirildiğinde, her iki tedavi grubunda da mandibular gövde uzunluğu (p≤0,05), alt yüz yüksekliği (p≤0,001) ve anterior yüz yüksekliği (p≤0,001) artmıştır. Konveksite açısı (p=0,02) ve labiomental açıdaki (p=0,033) artış Herbst grubunda daha belirgin bulunmuştur. Her iki tedavi grubunda da profilde iyileşme olduğu belirtilmiştir. Ortodontistlerin tedavi sonunda profilde oluşan iyileşmeyi algılama düzeyi meslek dışından olan bireylere göre daha yüksek bulunmuştur. Uygulanan tedavilerin profilin iyileşmesine katkısı her iki grupta da benzer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this prospective clinical trial is to evaluate the changes in the facial soft tissue profile of the children with Class II malocclusion after functional mandibular enhancement with acrylic splint Herbst appliance and palatal screw supported maxillary molar distalization using stereophotogrammetry and to investigate changes in the profile. Thirty patients (10 males, 20 females) with a mean age of 11.20 ± 2.15 were included in the study after clinical and radiological evaluation. The first group consisting of 6 male and 9 female patients (mean age = 11,60 ± 0,82) were treated with Herbst appliance and the second group consisting of 4 boys and 11 girls (mean age = 11,46 ± 1,30) was treated with distalization. Intra- and inter-group comparisons for the repeated measurements were performed with 2 way variance analysis (p≤.05). Greater skeletal changes were observed in the Herbst group than in the distalization group. Increases in maxillary facial height angle (p≤0,01), SNB angle (p=0,003), effective mandibular length (p=0,008) ve maxillomandibular difference (p≤0,001) and decreases in ANB angle (p≤0,001) and Wits appraisal (p≤0,001) were greater for Herbst group. Statistically significant upper incisor retrustion and retroclination was observed in the distalization group, and protrusion and proclination in the lower incisors in the Herbst group. When 3dMD measurements were evaluated, mandibular body length (p≤0,05), lower facial height (p≤0,001) and anterior facial height (p≤0,001) increased in both treatment groups. Convexity angle (p=0,02) and labiomental angle (p=0,033) were increased more in the Herbst group. Significant profile improvements were recorded for both groups with treatment. Detection of facial profile improvement after treatment was higher for orthodontists compared to lay people. The esthetic contribution of treatments to the facial profile improvement was found similar in both groups.